Slovnaft: S prevzatím púmp Lukoil na Slovensku nič nemáme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Lukoil
Ilustračné foto lukoil.ru

Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL tvrdí, že ani ona ani Slovnaft nestoja za spoločnosťou Norm Benzinkút, ktorá kupuje od ruského Lukoilu čerpacie stanice na Slovensku a v Maďarsku.

Už dva dni sa v médiách rozoberá predaj čerpacích staníc Lukoil na Slovensku. Tieto benzínky, ktoré naši motoristi pred siedmimi rokmi poznali ešte pod názvom JET, by mala onedlho prebrať vcelku neznáma maďarská spoločnosť Norm Benzinkút Kft. Lukoil sa zbavuje čerpačiek aj v Českej republike a v Maďarsku. U našich západných susedov pritom čerpacie stanice od ruskej ropnej spoločnosti kupuje maďarská skupina MOL prostredníctvom svojej českej dcéry Slovnaft. Zaujímalo nás, či za maďarskou firmou Norm Benzinkút Kft, ktorá kupuje čerpačky Lukoil na Slovensku a v Maďarsku nestojí maďarský MOL, respektíve slovenský Slovnaft, ktorý patrí tejto maďarskej ropnej a plynárenskej skupiny.

Nič s tým nemáme

Podľa oficiálneho vyjadrenia skupiny MOL v maďarskej spoločnosti Norm Benzinkút nemajú žiadnu kontrolu. „Norm Benzinkút je nezávislou spoločnosťou, ktorá nie je prepojená so Slovnaftom alebo MOL-om,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca skupiny MOL. Zostáva teda naďalej otázne pod akou značkou bude 19 čerpačiek donedávna patriacich ruskému Lukoilu pôsobiť na slovenskom trhu po ich prevzatí tajuplnou firmou Norm Benzinkút.

Vznikli tento rok

Podľa maďarských registrov vznikla firma Norm Benzinkút v tomto roku. Internetový portál etrend s odvolaním sa na maďarské zdroje uviedol, že Norm Benzinkút patrí spoločnosti IMFA Kft niekdajšieho popredného predstaviteľa Jukosu v Maďarsku Imreho Fazekasa a spoločnosti Benczúr 13 Kft, ktorej vlastníkom je zrejme schránková firma Normeston Ltd. so sídlom v Belize. Tá by pritom mala mať podľa etrend.sk prepojenie aj na samotný MOL. V roku 2009 predal totiž polovicu podielu vo svojej Mol Energy Trade Ltd. práve Normestonu.

Chcú optimalizovať

Lukoil sa rozhodol predať čerpacie stanice na Slovensku, v Čechách a v Maďarsku z dôvodu optimalizácie podnikania v predaji ropných produktov. V Českej republike predávajú Rusi 44 čerpacích staníc, na Slovensku spomínaných 19 a v Maďarsku 75.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MOL GroupSlovnaft