Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Bratislavská rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
6. mája 2014 14:18 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft realizuje miliónovú investíciu

Bratislavská rafinéria začala s rekonštrukciu jednej z najstarších výrobných jednotiek. Chce znížiť jej energetickú náročnosť.

Spoločnosť Slovnaft začala s rekonštrukciou jednej z kľúčových výrobných jednotiek v rafinérii. Do rekonštrukcie atmosféricko-vákuovej destilácie plánuje bratislavská rafinéria investovať 14 miliónov eur. „Táto jednotka spracováva polovicu ropy dodávanej do rafinérie,“ informoval hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Atmosféricko-vákuová destilácia 6 patrí medzi najstaršie fungujúce výrobné jednotky v rafinérii, v prevádzke je viac ako 40 rokov. Z hľadiska rafinérskeho procesu patrí medzi jednu z prvých výrobných jednotiek, ktorou prechádza ropa. Rekonštrukcia, ktorá potrvá zhruba šesť týždňov, by mala prispieť k zníženiu energetickej náročnosti technológie a zvýšeniu bezpečnosti z pohľadu ochrany životného prostredia.

Rekonštrukcia atmosféricko-vákuovej destilácie je súčasťou generálnych revízií, ktoré sa v rafinérii vykonávajú v pravidelných cykloch. „Celkové investície na generálne revízie v tomto roku dosiahnu zhruba 30 miliónov eur,“ konštatoval Molnár. Hlavným dodávateľom prác počas generálnych revízií je dcérska spoločnosť Slovnaft Montáže a Opravy, ktorá hlavnú časť výkonov zabezpečuje prostredníctvom externých dodávateľov a časť realizuje vlastnými pracovníkmi. „Celkovo príde do Slovnaftu v súvislosti s výkonom generálnych revízií asi 2 200 externých pracovníkov, najmä slovenských dodávateľov,“ uzavrel Molnár.

Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Zaoberá sa najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných látok. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame