Slovnaft problémy s ropou nehlási

9. novembra 2016 10:33
SITA

Ruská spoločnosť Bašnefť od novembra zastavila pre Slovensko a Maďarsko dodávky ropy.

Rafinéria Slovnaft
Rafinéria Slovnaft - Vyrobna jednotka HRP7 slovnaft.sk

Bratislavská rafinéria Slovnaft nemá problémy s dodávkami ropy. A to aj napriek medializovaným informáciám o zastavení dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska od ruskej spoločnosti Bašnefť. „Ropu nakupujeme spoločne s maďarskou rafinériou MOL. Dodávky ropy prichádzajú do Maďarska a na Slovensko podľa plánu, neevidujeme problém so zásobovaním. MOL a Slovnaft nakupujú ropu z Ruska prostredníctvom viacerých obchodných partnerov,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Slovenská rafinéria potvrdila, že v prípade jedného z ruských partnerov nastala pri dodávkach ropy zmena. „Avšak z toho vyplývajúce obchodné rozhodnutie nemá vplyv na dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko,“ konštatoval Molnár.

Podľa informácií agentúry Reuters zastavenie dodávok ropy od spoločnosti Bašnefť pravdepodobne súvisí s nedávnou zmenou majoritného vlastníka firmy, ktorým sa stala ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť. Firma Bašnefť dodávala ropu na slovenské a maďarské trhy posledné štyri roky na základe dlhodobých kontraktov cez obchodnú firmu Normeston so sídlom na Belize.

Rosnefť však preferuje priame kontrakty s koncovými odberateľmi. Dohodnuté exportné kvóty podľa Reuters do Maďarska a na Slovensko na obdobie od októbra do decembra tohto roku cez ropovod Družba predstavovali 525 tis. ton ropy. V októbri Bašnefť dodal zhruba 180 tis. ton ešte v súlade s exportným plánom, v novembri už však dodávky zastavil.

Odporúčané článkyČo si o tom myslíte?