Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Rafinéria Slovnaft
Rafinéria Slovnaft slovnaft.sk
9. novembra 2016 10:33 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft problémy s ropou nehlási

Ruská spoločnosť Bašnefť od novembra zastavila pre Slovensko a Maďarsko dodávky ropy.

Bratislavská rafinéria Slovnaft nemá problémy s dodávkami ropy. A to aj napriek medializovaným informáciám o zastavení dodávok ropy na Slovensko a do Maďarska od ruskej spoločnosti Bašnefť. „Ropu nakupujeme spoločne s maďarskou rafinériou MOL. Dodávky ropy prichádzajú do Maďarska a na Slovensko podľa plánu, neevidujeme problém so zásobovaním. MOL a Slovnaft nakupujú ropu z Ruska prostredníctvom viacerých obchodných partnerov,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Slovenská rafinéria potvrdila, že v prípade jedného z ruských partnerov nastala pri dodávkach ropy zmena. „Avšak z toho vyplývajúce obchodné rozhodnutie nemá vplyv na dodávky ropy do Maďarska a na Slovensko,“ konštatoval Molnár.

Podľa informácií agentúry Reuters zastavenie dodávok ropy od spoločnosti Bašnefť pravdepodobne súvisí s nedávnou zmenou majoritného vlastníka firmy, ktorým sa stala ruská štátna ropná spoločnosť Rosnefť. Firma Bašnefť dodávala ropu na slovenské a maďarské trhy posledné štyri roky na základe dlhodobých kontraktov cez obchodnú firmu Normeston so sídlom na Belize.

Rosnefť však preferuje priame kontrakty s koncovými odberateľmi. Dohodnuté exportné kvóty podľa Reuters do Maďarska a na Slovensko na obdobie od októbra do decembra tohto roku cez ropovod Družba predstavovali 525 tis. ton ropy. V októbri Bašnefť dodal zhruba 180 tis. ton ešte v súlade s exportným plánom, v novembri už však dodávky zastavil.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies