Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Čerpacia stanica pri Štrbe slovnaft.sk
5. januára 2017 14:28 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Slovnaft je pripravený na extrémne mrazy

Na svojich čerpacích staniciach ponúka benzíny a naftu prispôsobené na mínusové teploty.

Bratislavská rafinéria Slovnaft je pripravená na extrémne mrazy, ktoré majú v najbližších dňoch zasiahnuť Slovensko. „Extrémna zima pravdepodobne preverí vodičov a stav ich vozidiel. Motoristi môžu problémom so štartovaním predísť udržiavaním dobrého technického stavu svojich vozidiel, kontrolou autobatérie, prevádzkových kvapalín a tankovaním kvalitných motorových palív. Tie sú jedným z predpokladov, aby motor naskočil aj v tých najtuhších mrazoch,“ uviedol hovorca Slovnaftu Anton Molnár.

Slovenská legislatíva predajcom určuje, aby v období od 16. novembra do konca februára predávali palivá, ktorých vlastnosti sú prispôsobené odlišným klimatickým podmienkam v zimnom období. Zloženie automobilových benzínov a motorovej nafty je preto v zime odlišné. Benzíny obsahujú viac prchavých zložiek, ktoré zabezpečujú lepšiu odpariteľnosť paliva. Motorová nafta zase obsahuje menšie množstvo ťažkých parafínov, ktoré majú tendenciu pri mínusových teplotách kryštalizovať, a tým zaniesť palivový filter.

„Naša sieť čerpacích staníc ponúka už aditivované palivá. Motoristi tak nemusia do nádrží prilievať ďalšie látky. Naše benzíny spĺňajú požiadavky aj pre extrémne nízke teploty, motorová nafta je vhodná do -20 °C, v prípade arktických mrazov sa odporúča natankovať prémiový diesel, ktorý zvládne teploty až do -40 °C,“ konštatoval Molnár s tým, že motoristi by mali v zimných mesiacoch tankovať plnú nádrž, keďže kondenzáciou vzdušnej vlhkosti v nádrži sa do palivového systému môže dostať voda.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame