Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft rafinéria
Na výstavbu novej linky na výrobu polyetylénu plánuje bratislavská rafinéria vynaložiť viac ako 300 mil. eur. slovnaft.sk
6. septembra 2013 13:31 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovnaft postaví novú linku na výrobu polyetylénu

Spoločnosť Slovnaft začala s výstavbou novej jednotky na výrobu polyetylénu. Na tento investičný projekt plánuje bratislavská rafinéria vynaložiť viac ako 300 miliónov eur. „Očakávame, že nová linka nákladovo zefektívni výrobu, zníži spotrebu energií a tvorbu emisií, a že vďaka širšiemu a kvalitatívne hodnotnejšiemu produktovému portfóliu nám umožní osloviť aj nových zákazníkov na nových trhoch. Táto investícia na dlhú dobu posilní konkurencieschopnosť Slovnaftu,” uviedol predseda predstavenstva Slovnaftu Oszkár Világi.

Náklady na výstavbu samotnej výrobnej linky presiahnu 200 miliónov eur. Rekonštrukcia etylénovej jednotky, ktorá spracováva primárne benzíny a plyny, z ktorých sa vyrábajú suroviny určené najmä pre výrobu polyetylénu a polypropylénu, ako aj výstavba pridruženej logistickej infraštruktúry, si vyžiadajú ďalších zhruba 100 miliónov eur. Slovnaft bude všetky tieto investície financovať v kombinácii z vlastných zdrojov, úveru od Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBRD) a komerčných úverov.

Nová výrobná jednotka na výrobu polyetylénu nahradí sedem starších liniek a bude vyrábať nízkohustý polyetylén. Ten je základom pre široké spektrum produktov, napríklad pre potravinárske a poľnohospodárske fólie, hračky, izolácie a ďalšie materiály používané v stavebníctve. Výsledkom výrobného procesu je granulát, ktorý následne spracovávajú odberatelia. Vďaka novej výrobnej linky stúpne ročná kapacita výroby polyetylénu v Slovnafte o 40 tisíc ton na 220 tisíc ton. Výstavba novej výrobnej jednotky bude mať pozitívny vplyv aj na zamestnanosť v regióne. Na stavbe totiž nájde prácu zhruba tisíc pracovníkov dodávateľských spoločností.

Jednotku na výrobu polyetylénu v Slovnafte postaví konzorcium sesterských firiem Tecnimont z Talianska a Tecnimont Planung and Industrieanlagenbau z Nemecka, pričom obe firmy sú dcérskymi spoločnosťami Maire Tecnimont SpA, holdingovej spoločnosti skupiny Maire Tecnimont. Logistickú infraštruktúru vybuduje nemecká spoločnosť Talke.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Najsilnejšou spoločnosťou je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Ďalšími členmi skupiny sú Slovnaft Montáže a Opravy, a.s. Slovnaft Trans, a.s. VÚRUP, a.s. CM European Power Slovakia, s.r.o. a ďalšie spoločnosti.

Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. V prvom polroku spoločnosť otvorila tri nové čerpacie stanice na diaľnici D1, a celkovo tak prevádzkovala 212 čerpacích staníc. Väčšina produkcie spoločnosti smeruje na export, najmä na kľúčové okolité trhy a do západnej Európy. Primárne plasty skupina vyváža tiež do oblastí Blízkeho i Ďalekého východu. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies