Slovnaft dá na etylénovú jednotku tento rok cez 30 mil. eur

2. októbra 2014 15:24
Autor: SITA

Jej rekonštrukcia sa uskutočňuje postupne v rokoch 2012 až 2016, celkové investície presiahnu 40 mil. eur

Bratislavská rafinéria Slovnaft
Bratislavská rafinéria Slovnaft SITA

Spoločnosť Slovnaft začala koncom septembra odstavovať etylénovú jednotku a začiatkom budúceho týždňa začne práce na jej rekonštrukcii a modernizácii. Celková modernizácia jednotky je naplánovaná na roky 2012 až 2016. Celkové investície do modernizácie presiahnu 40 mil. eur. Hlavné činnosti sa podľa spoločnosti uskutočnia práve v tomto roku. Rekonštrukcia potrvá do polovice novembra. Investície do rekonštrukcie v tomto roku presiahnu 30 mil. eur.

Etylénová jednotka zabezpečuje suroviny pre výrobu plastov

Etylénová jednotka patrí podľa vyjadrení spoločnosti medzi najdôležitejšie výrobné jednotky v rámci Slovnaftu. Je nevyhnutnou súčasťou celkového spracovateľského reťazca spoločnosti, keďže zabezpečuje hlavné suroviny pre výrobu plastov – etylén a propylén. Surovinu bude dodávať aj pre novú prevádzku na výrobu polyetylénu LDPE 4 v Slovnafte, ktorá sa v súčasnosti buduje a spustená by mala byť koncom budúceho roka. Etylénová jednotka okrem toho vyrába tiež pyrolýzny benzín či butadiénovú frakciu, ktorú bude spracovávať nový výrobný závod na produkciu butadiénu v spoločnosti TVK.

Energetická náročnosť sa má znížiť

Rekonštrukcia by mala podľa vyjadrení spoločnosti prispieť k zabezpečeniu prevádzkovej spoľahlivosti, zvýšeniu bezpečnosti z pohľadu ochrany životného prostredia a k zníženiu energetickej náročnosti etylénovej jednotky. Súčasťou prác je rekonštrukcia kompresora pyroplynu aj s turbínou, menších parných turbín, čerpadiel, niektorých výmenníkov tepla, sušičov, reaktorov či potrubných vedení. Vybuduje sa tiež nová elektrorozvodňa a nová technológia na výrobu vodíka.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.Čo si o tom myslíte?