Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bratislavská rafinéria Slovnaft
Bratislavská rafinéria Slovnaft SITA
2. októbra 2014 15:24 Ropa a pohonné látkyAktuality od SITASITA

Slovnaft dá na etylénovú jednotku tento rok cez 30 mil. eur

Jej rekonštrukcia sa uskutočňuje postupne v rokoch 2012 až 2016, celkové investície presiahnu 40 mil. eur

Spoločnosť Slovnaft začala koncom septembra odstavovať etylénovú jednotku a začiatkom budúceho týždňa začne práce na jej rekonštrukcii a modernizácii. Celková modernizácia jednotky je naplánovaná na roky 2012 až 2016. Celkové investície do modernizácie presiahnu 40 mil. eur. Hlavné činnosti sa podľa spoločnosti uskutočnia práve v tomto roku. Rekonštrukcia potrvá do polovice novembra. Investície do rekonštrukcie v tomto roku presiahnu 30 mil. eur.

Etylénová jednotka zabezpečuje suroviny pre výrobu plastov

Etylénová jednotka patrí podľa vyjadrení spoločnosti medzi najdôležitejšie výrobné jednotky v rámci Slovnaftu. Je nevyhnutnou súčasťou celkového spracovateľského reťazca spoločnosti, keďže zabezpečuje hlavné suroviny pre výrobu plastov – etylén a propylén. Surovinu bude dodávať aj pre novú prevádzku na výrobu polyetylénu LDPE 4 v Slovnafte, ktorá sa v súčasnosti buduje a spustená by mala byť koncom budúceho roka. Etylénová jednotka okrem toho vyrába tiež pyrolýzny benzín či butadiénovú frakciu, ktorú bude spracovávať nový výrobný závod na produkciu butadiénu v spoločnosti TVK.

Energetická náročnosť sa má znížiť

Rekonštrukcia by mala podľa vyjadrení spoločnosti prispieť k zabezpečeniu prevádzkovej spoľahlivosti, zvýšeniu bezpečnosti z pohľadu ochrany životného prostredia a k zníženiu energetickej náročnosti etylénovej jednotky. Súčasťou prác je rekonštrukcia kompresora pyroplynu aj s turbínou, menších parných turbín, čerpadiel, niektorých výmenníkov tepla, sušičov, reaktorov či potrubných vedení. Vybuduje sa tiež nová elektrorozvodňa a nová technológia na výrobu vodíka.

Skupina Slovnaft je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je Slovnaft, ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Skupina Slovnaft je členom medzinárodnej skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies