Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto slovnaftludom.sk
8. marca 2015 10:34 Energetika všeobecneAktuality od SlovnaftSITA

Slovnaft a Stredoeurópska nadácia podporia nádejné talenty

Slovnaft a Stredoeurópska nadácia rozdelili sumu 66 000 eur medzi 29 športovcov, 20 umelcov a 11 vedcov.

Spoločnosť SLOVNAFT spolu so Stredoeurópskou nadáciou už po ôsmy raz podporili nádejných umelcov, vedcov a športovcov v grantovom programe Talenty Novej Európy (TNE). Sumu 66 000 eur sa odborná porota rozhodla rozdeliť medzi 60 mladých talentov.

Sú mladí, talentovaní, a navyše aj úspešní. Vyhrávajú regionálne, národné i medzinárodné súťaže, majú veľké ambície a chuť neustále sa zlepšovať. Aby však svoje nadanie mohli rozvíjať naplno, vyžaduje si to okrem času a úsilia aj financie. Práve vďaka grantovému programu spoločnosti Slovnaft a Stredoeurópskej nadácie môžu získať príspevok na hudobný nástroj, zahraničnú stáž, športovú výstroj či kurz alebo tréning.

Už vo veku 16 rokov má plavec Tomáš Púchly na svojom konte niekoľko slovenských rekordov. Na Olympiáde mládeže v čínskom Nankingu obsadil v celkovom poradí 16. miesto, pričom v rámci svojho ročníka dosiahol 2. miesto. Iba 20-ročná vedkyňa Emília Petríková si získala porotu projektom Aspirín a kyselina salicylová. Tieto látky v kombinácii s inhibítormi môžu napomôcť pri liečbe rakoviny. Grant opakovane získala 16-ročná výtvarníčka Ema Klučovská, ktorú si už pred časom všimlo známe hollywoodske štúdio špeciálnych filmových efektov Stan Winston Studio.

O víťazoch TNE rozhoduje odborná porota, ktorá bola, rovnako ako súťažiaci, rozdelená do dvoch kategórií – šport, veda a umenie. Predsedom športovej komisie bol bývalý reprezentačný hokejový tréner Ján Filc a predsedom komisie veda a umenie herec Lukáš Latinák. Zostavu dopĺňali odborníci z Fakulty telesnej výchovy a športu UK, bratislavského Konzervatória, Vysokej školy výtvarných umení a Slovenskej akadémie vied, violončelista Jozef Lupták, či motocyklový pretekár Štefan Svitko.

Ján Filc, predseda športovej poroty: „Bol som očarený výsledkami, sebavedomím, no najmä odhodlaním niektorých športových talentov. Páči sa mi, že mladí ľudia chápu, že aj v športe platí to známe Najprv práca, potom pláca.“

Lukáš Latinák, predseda poroty pre vedu a umenie: „Keď som bol mladý, tak granty rozdávali iba rodičia. Nech ste mali akýkoľvek talent, vždy to stačilo iba na gulášovú polievku s rožkom dvakrát denne. Preto mi dovoľte symbolickú poklonu pre Stredoeurópsku nadáciu a Slovnaft za to, že týmto deťom kupujú husle, violončelá, mikroskopy, že im platia stáže, letenky na vedecké sympóziá, knihy. Za všetky ocenené deti a ich rodičov veľké ďakujem!“

Slovnaft a Stredoeurópska nadácia spustili grantový program Talenty Novej Európy v roku 2006 a doposiaľ podporili 277 talentov sumou 518 520 eur. Program je určený žiakom a študentom základných, stredných i vysokých škôl a univerzít, ktorí dosahujú vynikajúce výsledky na domácej či medzinárodnej scéne, chcú napredovať a rozvíjať svoj talent.

O grant sa v 8. ročníku programu Talenty Novej Európy uchádzalo 196 mladých umelcov, vedcov a športovcov

• Do finálového kola sa dostalo 96 najlepších

• Slovnaft a Stredoeurópska nadácia rozdelili sumu 66 000 eur medzi 29 športovcov, 20 umelcov a 11 vedcov

Zoznam víťazov aktuálneho ročníka je zverejnený na stránke www.tne.sk

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies