Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kompresorová stanica spoločnosti eustream plyn
Kompresorová stanica spoločnosti eustream v Ivánke pri Nitre. SITA
5. júna 2015 20:18 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenským plynárom potvrdil Fitch ratingy

Potvrdenie hodnotenia úverovej spoľahlivosti Eustreamu a SPP-distribúcie podľa agentúry vyplýva z ich postavenia operátorov národných systémov tranzitu a distribúcie plynu.

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch potvrdila spoločnosti Eustream dlhodobý emisný rating (IDR) na stupni A- a zároveň na úrovni A- potvrdila nadriadené nezabezpečené dlhopisy spoločnosti SPP Infrastructure Financing (SPPIF), ktoré garantuje Eustream. Výhľad dlhodobého emisného ratingu je stabilný. Piatkové potvrdenie ratingu firmy Eustream podľa agentúry odzrkadľuje jej silný podnikateľský profil ako prevádzkovateľa národného systému tranzitu plynu, ako aj to, že spoločnosť má dlhodobé kontrakty, na základe ktorých zákazník za objednaný tranzit platí, či plyn prepravuje alebo nie.

Zmluva s Gazpromom

Hlavný kontrakt Eustreamu s ruským prepravcom plynu sa podpísal v roku 2008, kedy bola výstavba plynovodu Severný prúd (Nord Stream) budovaného pod vedením Gazpromu už v pokročilom štádiu, konštatuje Fitch. Agentúra dodáva, že tento kontrakt preto odzrkadľuje existenciu konkurenčnej tranzitnej trasy. Plány na vybudovanie ďalšej konkurenčnej trasy, čiže plynovodu Južný prúd (South Stream), ktorý chcel Gazprom vybudovať, sa nedávno zrušili. To posilnilo postavenie existujúcich trás, poznamenáva agentúra.

Silný podnikateľský profil

Fitch zároveň v piatok potvrdil spoločnosti SPP-distribúcia dlhodobý emisný rating na úrovni A- a rating nadriadených nezabezpečených záväzkov na stupni A. Výhľad dlhodobého emisného ratingu je stabilný. Agentúra uviedla, že potvrdenie ratingu vyplýva z toho, že SPP-distribúcia má silný podnikateľský profil ako prevádzkovateľ národného systému distribúcie plynu.

Stopercentným vlastníkom Eustreamu aj firmy SPP-distribúcia je firma SPP Infrastructure, v ktorej má Slovenský plynárenský priemysel ovládaný štátom 51-percentný podiel a 49-percentný podiel Slovak Gas Holding B.V., ktorý vlastní česká energetická skupina Energetický a průmyslový holding (EPH). Hlavnou činnosťou spoločnosti SPP – distribúcia je predaj distribučných kapacít, rozvojové aktivity, prevádzka a výkon údržby plynárenskej distribučnej siete, prostredníctvom ktorej sa distribuuje približne 98 % z celkového distribuovaného objemu zemného plynu v Slovenskej republike do viac ako 1,5 milióna odberných miest. Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete zemného plynu v Slovenskej republike. Jeho hlavným poslaním je preprava zemného plynu na Slovensko a cez jeho územie na európske trhy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies