Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bionafta biopalivá
Ilustračné foto. pixabay.com
18. marca 2016 13:23 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenských výrobcov biopalív ničia neférové ceny v Poľsku

Nereálnym cenám poľskej bionafty, ktoré nepokryjú ani priame náklady na jej výrobu, nemôžu ostatní európski výrobcovia konkurovať, tvrdí slovenské Združenie pre výrobu a využitie biopalív.

Slovenskí výrobcovia biopalív strácajú na európskom trhu s bionaftou konkurencieschopnosť. Na vine má byť podľa slovenského Združenia pre výrobu a využitie biopalív neúmerne lacná bionafta z Poľska. „Nereálnym cenám poľskej bionafty, ktoré nepokryjú ani priame náklady na jej výrobu, nemôžu ostatní európski výrobcovia konkurovať. Priamo pociťujeme dopad lacných poľských exportov na trhoch s biodieslom. U zákazníkov, ktorí sú ochotní nakupovať spomínaný produkt poľského pôvodu, sme stratili konkurencieschopnosť,“ uviedol člen združenia Peter Kostík.

Európska kritika

O neférovej cenovej politike Poľska hovorí aj Európska rada pre bionaftu, ktorá združuje výrobcov bionafty z 21 krajín. Tá prehlásila, že neférové praktiky nielenže obchádzajú zákony, ale môžu nepriaznivo ovplyvniť pravidlá udržateľnosti a certifikácie biopalív. Podľa európskej rady existujú indície, že distribútori pôsobiaci na poľskom trhu využívajú neprimerané zľavy, ktoré umožňujú poľské národné predpisy pre biopalivá. „S nekalou konkurenciou sú konfrontovaní predovšetkým na českom a slovenskom trhu. Obávame sa však, že dostupnosť tohto produktu tlačí dole aj úroveň trhových kotácii, ktorými sa riadi prevažná väčšina trhu v EÚ,“ uviedla Európska rada pre bionaftu, podľa ktorej distribúcia lacnej bionafty zjavne využíva slabé miesta poľskej schémy na sledovanie trvalej udržateľnosti biopalív, ktoré sa primiešavajú do fosílnych palív v rámci plnenia národného mandátu.

Diera v systéme

„Diera v systéme umožňuje nakúpiť bionaftu za normálnu cenu, papierovo vykázať jej primiešanie v potrebnom objeme do klasickej nafty, a následne primiešať do paliva namiesto bionafty rovnaký objem obyčajnej nafty. Takto ušetrenú bionaftu predajú distribútori za dumpingovú cenu obchodníkovi. Benefit, tvorený rozdielom ceny biodieslu a obyčajnej nafty, sa pohybuje v stovkách eur,“ konštatovala európska rada. Množstvá neférovej bionafty podľa nej nedávno dosiahli hodnoty 20 až 25 tisíc ton mesačne. Táto bionafta potom následne putuje napríklad do Rumunska, Holandska, Belgicka či Talianska.

Obrátili sa na OLAF

Európska rada pre bionaftu sa už obrátila na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF), aby sa spolu s ďalšími organizáciami pokúsili identifikovať nedôveryhodných operátorov a čo najskôr zastavili toto obchodovanie. „Sme odhodlaní zastaviť tok poľskej bionafty, ktorý je škodlivý pre integritu a konkurencieschopnosť na trhu EÚ s bionaftou,” konštatoval prezident Európskej rady pre bionaftu Alain Brinon.

Prezident Poľskej komory biopalív Adam Stępień pre poľský portál Pulz biznisu nepovedal, či sú obvinenia pravdivé alebo nie. „Ale neverím, že ide o takéto množstvá, keďže viem, aká je celková výroba,“ povedal Stępień.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame