Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
30. augusta 2013 17:07 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovenských motoristov čaká zdražovanie benzínov aj nafty

Slovenskí motoristi nemajú dôvod na radosť. Cez víkend im totiž vzrastú ceny benzínov ako aj nafty. „Zdražieť by mali v priemere o dva centy za liter. Benzíny by potom mali byť najdrahšie v tomto roku,“ informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk. Po zdražení sa bude najpredávanejší benzín 95 Natural predávať v priemere za 1,53 eur za liter, nafta bude stáť v priemere 1,405 eur za liter.

„Na dosiahnutie historicky najvyšších cien by benzíny museli zdražieť o ďalších 7,7 centu za liter. Nafte chýbajú ešte tri centy za liter, aby prekonali najvyššie ceny v tomto roku,“ dodal Novotný. Podľa neho za rastom cien pohonných látok na Slovensku treba hľadať nárast cien na svetových trhoch. „Okrem ropy zdraželi aj benzíny a nafta na burze v Rotterdame,“ konštatoval Novotný. Aktuálne zdražovanie je štvrté v tomto roku a zároveň tretie v druhom polroku 2013.

Na záver roku 2012 sme podľa údajov Štatistického úradu SR za 95-oktánový benzín platili 1,502 eura za liter a za 98-oktánový benzín 1,642 eura za liter. Liter nafty stál 1,433 eura a za LPG sme platili 0,738 eura za liter. Priemerná cena 95-oktánového benzínu na konci roka 2011 dosiahla hodnotu 1,456 eura za liter, 98-oktánový benzín sa predával po 1,590 eura za liter, cena nafty bola 1,412 eura za liter a LPG stálo 0,705 eura za liter.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies