Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Startup
Finalisti súťaže PowerUP!
20. júna 2018 13:02 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Slovenský startup sa nestratil

Slováci na celoeurópskej súťaži predstavili projekt, vďaka ktorému by sa mohli v energetike ušetriť miliardy eur.

Tohtoročným víťazom medzinárodnej európskej súťaže startupov z oblasti čistých technológií sa v pražskom finále stal Zubax Robotix z Estónska. Víťazný tím presvedčil medzinárodnú porotu svojím projektom zameraným na zvyšovanie efektívnosti ovládačov elektrických motorov. Víťazná technológia umožní elektrinou poháňaným dopravným prostriedkom dlhší dojazd, čo je dnes jednou z najväčších prekážok rozvoja elektrifikácie dopravy. Druhé miesto v tohtoročnom PowerUp! získal WellParko z Litvy. Na treťom mieste sa umiestnil český startup Neuron Souondware.

Zaujali aj Slováci

Víťaz slovenského kola PowerUp!, startup PowereX, v konkurencii európskych startupov vzbudil záujem. Riešenie, s ktorým išli do Prahy, má priniesť efektívnejšie využitie existujúcich kapacít na prenos elektriny. Vyriešenie tohto problému by mohlo ušetriť miliardy eur, ktoré budú musieť energetické spoločnosti v budúcnosti investovať do nových kapacít na prenos energií. “PowerUp! prináša nové a svieže nápady a riešenia. Je potešením byť partnerom tejto súťaže už druhýkrát. Keďže aj MOL sa transformuje, kontakt so startupmi hrá veľmi dôležitú úlohu v našej stratégii,” uviedol riaditeľ Open Innovation Hub v MOL Group a člen poroty finále PowerUp! Zsolt Winkler.

Celoeurópskeho finále sa 19. júna v Prahe zúčastnilo 15 startupov, ktoré odprezentovali svoje riešenia nielen medzinárodnej porote, ale aj investorom a médiám. Vo finále súťažili víťazi národných kôl z Maďarska, Poľska, Českej Republiky, Slovenska, Slovinska, Lotyšska, Litvy, Srbska, Turecka, Ukrajiny, Estónska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska a Grécka. Finalistov vyberali v 24 európskych krajinách z celkovo 299 prihlásených startupov.

Vysoká úroveň

Vysokú úroveň tohtoročných finalistov ocenila aj Gul Erol, CTO Enerjisa. „Vieme, že adaptovať sa na rýchlo sa meniace výzvy budúcnosti môžeme iba udržateľnými riešeniami, ktoré prinášajú inovatívne a agilné startupy. V Enersija sme hrdí na to, že sme partnerom PowerUp!, keďže nás spája s veľmi zaujímavými myšlienkami z celej Európy,” dodáva G. Erol. Rastúcu úroveň súťaže a súťažiacich ocenil aj Michal Maćkowiak, Head of Innovation Rafako S.A. „Teší nás, že tento rok sme mali súťažiacich nielen s nápadmi z energetiky, ale aj z oblasti elektromobility a inteligentných miest. Tak ako aj my v RAFAKO, aj samotná súťaž hľadá ďalšie perspektívne oblasti, čo umožní diverzifikovať záber a tržby aj na nové vyššie spomenuté oblasti,” dodal Maćkowiak.

InnoEnergy podporuje a investuje do inovácií v každej fáze ich vývoja – od vzniku ideí až po dodanie zákazníkovi. So sieťou partnerov vytvára prepojenia naprieč celou Európou, spája tvorcov a priemysel, podnikateľov a trhy, nádejných absolventov škôl a zamestnávateľov, výskumníkov a firmy. Platforma InnoEnergy vznikla v roku 2010 a podporuje ju Európsky inštitút pre inovácie a technológie (EIT).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame