Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. SITA
12. mája 2016 16:03 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenský prevádzkovateľ zásobníkov plynu navýšil svoj zisk

Firma Nafta ukončila vlaňajšie hospodárenie so ziskom po zdanení vo výške 103,5 miliónov eur.

Slovenskému prevádzkovateľovi podzemných zásobníkov zemného plynu, spoločnosti Nafta, sa vlani darilo. Firma ukončila vlaňajšie hospodárenie so ziskom po zdanení vo výške 103,5 milióna eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o približne 14,5 milióna eur. Pod dosiahnutý hospodársky výsledok sa podľa podniku pozitívne podpísal najmä úspech skladovacích produktov a expertných služieb spoločnosti a v menšej miere jednorazové finančné efekty.

Nové výzvy

„Naša spoločnosť dosiahla v minulom roku pozitívny hospodársky výsledok aj napriek meniacim sa podmienkam na trhu, či klesajúcim cenám komodít a skladovacích služieb. Na pokračujúci vplyv týchto dlhodobých zmien sa však musíme pripravovať aj do budúcnosti,“ uviedol generálny riaditeľ Nafty Martin Bartošovič. Spoločnosť vyplatí akcionárom na základe schváleného rozdelenia zisku na jednu akciu 32,43 eura.

Zmena vo využívaní zásobníkov

Investície spoločnosti dosiahli vlani úroveň 10,4 milióna eur. V tomto roku sa chce firma Nafta zamerať najmä na zvyšovanie efektívnosti prevádzky podzemných zásobníkov. „Kým v minulosti slúžili zásobníky najmä na sezónne vyrovnávanie dopytu po zemnom plyne, v súčasnosti ich obchodníci s energiami využívajú aj pre svoje transakcie,“ uviedla spoločnosť, ktorá je pripravená pre svojich klientov prinášať nové služby a produkty.

Spoločnosť Nafta je kľúčovým skladovateľom zemného plynu na Slovensku a zároveň slovenským lídrom v prieskume a ťažbe uhľovodíkov. Majoritným, 56,15-percentným akcionárom spoločnosti Nafta je SPP Infrastructure, spoločnosť Czech Gas Holding Investment B.V. vlastní 40,45 % akcií. Ku koncu vlaňajška podnik zamestnával takmer 700 pracovníkov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies