Slovenský prevádzkovateľ zásobníkov plynu expanduje na Ukrajinu

13. júla 2016 17:21
SITA

Spoločnosť Nafta kúpila za 1,5 mil. eur 50-percentný podiel ložiska plynu pri Užhorode.

Plyn Gajary Báden plynovod zásobník
Pohľad na zariadenia centrálneho areálu zásobníka plynu Gajary-báden. SITA

Slovenská spoločnosť Nafta, ktorá dokáže uskladniť 2,74 mld. kubických metrov zemného plynu a ťaží plyn pri hraniciach s Ukrajinou, kupuje 50 % ložiska plynu pri Užhorode za 1,5 mil. eur od americkej firmy Cub Energy Inc. Informoval o tom portál en.interfax.com.ua. Firma Cub Energy uviedla, že Nafta International B.V. sídliaca v Holandsku, ktorá je dcérou slovenskej spoločnosti Nafta, získala 50 % CNG Holdings Netherlands B.V., ktorá je stopercentným vlastníkom CNG LLC. Firma CNG LLC je majiteľom licencie na ťažbu zemného plynu pri Užhorode.

„Dúfame, že tento projekt bude prvým krokom pri vytváraní portfólia projektov Nafty na Ukrajine,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Nafta Martin Bartošovič. Cub Energy podľa portálu en.interfax.com.ua uviedla, že Nafta bude financovať prieskum na ploche 100 štvorcových kilometrov do 20 mesiacov od uzavretia transakcie a prvé tri vrty zrealizuje do štyroch rokov.

„Tešíme sa na naše nové partnerstvo s firmou Nafta a spojíme ich skúsenosti v ťažbe ropy a plynu v susednom slovenskom ložisku s našimi skúsenosťami na neďalekom ložisku Rusko-Komarivske na západnej Ukrajine,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Cub Energy Mychailo Afendikov.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?