Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
14. decembra 2014 11:04 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenský podnikateľ v zahraničí preinvestuje 100 miliónov

Spoločnosť E-Group, ktorá patrí známemu podnikateľovi Jozefovi Brhelovi, plánuje v Poľsku, v Nemecku a vo Fínsku stavať veterné elektrárne.

Slovenská spoločnosť E-Group, patriaca do podnikateľskej skupiny Jozefa Brhela, plánuje v zahraničí preinvestovať viac ako 100 miliónov eur. Vo Fínsku chce postaviť za 40 miliónov eur veterné elektrárne s celkovým inštalovaným výkonom 23 megawattov. „Ďalších 60 miliónov pôjde na energetické projekty v Nemecku a v Poľsku,“ informoval riaditeľ komunikácie spoločnosti E-Group Juraj Puchý.

Veterné elektrárne

Aj v týchto krajinách chce podnik investovať do výstavby veterných elektrární. Nemecko a Poľsko totiž považuje spoločnosť E-Group za trhy, kde má veterná energia budúcnosť. „Čo sa týka Nemecka, to je známe svojim pozitívnym vzťahom k obnoviteľným zdrojom energie, keďže do roku 2022 chce zavrieť všetky svoje jadrové elektrárne. Podľa vládnych plánov sa bude súčasný stav 3 4250 megawattov inštalovaného výkonu veternej energie výrazne zvyšovať. Plány poľskej vlády na zvyšovanie svojich 3 390 megawattov inštalovaného výkonu sú síce menej ambicióznejšie, ale aj tu je priestor na rast,“ konštatoval Puchý.

Vo Fínsku už stavajú

Už skôr boli známe plány firmy E-Group vo Fínsku. Slovenský podnik tam kúpil fínsku spoločnosť Posion Energia Oy. Prostredníctvom nej sa už začala prvá fáza výstavby veternej elektrárne s výkonom desať megawattov v Južnom Laponsku v meste Posio. Táto elektráreň si vyžiada investície na úrovni zhruba 15 miliónov eur. Celkovo chcú Slováci postaviť vo Fínsku veterné elektrárne s výkonom 23 megawattov za 40 miliónov eur.

Firma s nie veľkou históriou

Spoločnosť E-Group, a. s. vznikla v roku 2008. Medzi jej hlavné aktivity patrí zabezpečovanie odbornej a technickej podpory energetických projektov, dodávka zariadení pre elektroenergetiku, či development projektov pre obnoviteľné zdroje. E-Group pôsobí nielen na Slovensku, ale aj v Českej republike, Fínsku, Chorvátsku, Srbsku, Rumunsku a Čiernej Hore. Skupina E-Group tvorí projekty samostatne aj prostredníctvom svojich dcérskych spoločností. Patria medzi ne napríklad spoločnosti ROS Energy 1, ROS Energy 2, ROS Energy 3, Eco-steam a GFS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies