Slovenský plynovod Eastring získal podporu Bulharov

9. júna 2016 15:03
vEnergetike.sk/SITA

Bulharský a slovenský prepravca plynu podpísali memorandum, na základe ktorého deklarovali zámer podporovať projekt plynovodu Eastring.

Eastring
Mapa trasovania plynovodu Eastring. eastring.eu

Bulharsko podporuje slovenský plynovodný projekt Eastring. Svedčí o tom memorandum o porozumení, ktoré podpísali slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream a bulharský prepravca plynu – firma Bulgartransgaz. „Ide o dôležitý míľnik pri presadzovaní projektu, vďaka ktorému dôjde k prepojeniu plynárenských sietí západnej a juhovýchodnej Európy,“ informoval hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík.

Ministerská podpora

Pri podpise memoranda boli aj bulharská ministerka energetiky Temenužka Petkova a slovenský minister hospodárstva Peter Žiga. „V memorande o porozumení obaja prepravcovia deklarovali zámer podporovať projekt plynovodu Eastring. Strany sa tiež dohodli na spolupráci pri vypracovávaní analýz a hodnotení, ktoré budú slúžiť ako podklad pri rozhodovaní o realizácii plynovodu,“ konštatoval Kubík.

Európsky projekt

Projekt Eastring už získal status spoločného záujmu pre EÚ. Jeho vybudovanie umožní dodávať zemný plyn zo západnej Európy na Balkán a ďalej do Turecka. Takisto bude využiteľný aj v opačnom smere na dodávky plynu z etablovaných zdrojov, ale aj z alternatívnych zdrojov z kaspickej oblasti a Blízkeho východu, vďaka čomu by sa mala posilniť bezpečnosť dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe.

Plynovod Eastring má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?