Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eastring
Mapa trasovania plynovodu Eastring. eastring.eu
9. júna 2016 15:03 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovenský plynovod Eastring získal podporu Bulharov

Bulharský a slovenský prepravca plynu podpísali memorandum, na základe ktorého deklarovali zámer podporovať projekt plynovodu Eastring.

Bulharsko podporuje slovenský plynovodný projekt Eastring. Svedčí o tom memorandum o porozumení, ktoré podpísali slovenský prevádzkovateľ prepravnej plynovodnej siete – spoločnosť Eustream a bulharský prepravca plynu – firma Bulgartransgaz. „Ide o dôležitý míľnik pri presadzovaní projektu, vďaka ktorému dôjde k prepojeniu plynárenských sietí západnej a juhovýchodnej Európy,“ informoval hovorca spoločnosti Eustream Pavol Kubík.

Ministerská podpora

Pri podpise memoranda boli aj bulharská ministerka energetiky Temenužka Petkova a slovenský minister hospodárstva Peter Žiga. „V memorande o porozumení obaja prepravcovia deklarovali zámer podporovať projekt plynovodu Eastring. Strany sa tiež dohodli na spolupráci pri vypracovávaní analýz a hodnotení, ktoré budú slúžiť ako podklad pri rozhodovaní o realizácii plynovodu,“ konštatoval Kubík.

Európsky projekt

Projekt Eastring už získal status spoločného záujmu pre EÚ. Jeho vybudovanie umožní dodávať zemný plyn zo západnej Európy na Balkán a ďalej do Turecka. Takisto bude využiteľný aj v opačnom smere na dodávky plynu z etablovaných zdrojov, ale aj z alternatívnych zdrojov z kaspickej oblasti a Blízkeho východu, vďaka čomu by sa mala posilniť bezpečnosť dodávok zemného plynu v strednej a juhovýchodnej Európe.

Plynovod Eastring má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame