Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šariš
Pivovar Šariš rekl.sk
24. apríla 2016 13:52 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenský pivovar ide vyrábať elektrinu

Pivovar Šariš bude vyrábať elektrinu z odpadovej vody.

Modernizovanú čistiareň odpadových vôd Východoslovenských vodární a kanalizácií v Prešove začal využívať aj pivovar Šariš sídliaci v susednom meste Veľký Šariš. Pre jeho obyvateľov to znamená, že páchnuce výpary z bývalej čističky už budú minulosťou. Nová čistiareň navyše umožňuje z odpadovej vody z pivovaru vyrábať elektrinu. Ako uviedol manažér pivovaru Ján Čerkala, čistenie odpadových vôd z pivovaru v novej mestskej čistiarni v skúšobnej prevádzke testovali od augusta minulého roka. „Pre pivovar táto spolupráca predstavuje efektívnejšie využívanie zdrojov a pozitívny dopad na životné prostredie, keďže dochádza k úspore elektrickej energie, ktorú sme využívali na prevádzku našej čistiarne. Veríme, že toto riešenie prinesie aj spokojnosť a zlepšenie kvality života obyvateľov mesta Veľký Šariš,“ uviedol Čerkala.

Pivovar doteraz využíval vlastnú čistiareň pôvodne postavenú na okraji mesta. Po tom, čo sa mesto rozrástlo, ocitli sa obytné bytovky a paneláky v jej blízkosti. Obyvatelia sa sťažovali na občasný zápach. Nová čistiareň odpadových vôd, v ktorej sú akcionármi aj mestá Košice, Prešov a Veľký Šariš, prešla vďaka podpore z eurofondov rekonštrukciou. Najväčší rozdiel v porovnaní s doterajšou vlastnou čistiarňou odpadových vôd pivovaru Šariš je v tom, že súčasťou technológie čistiarne je aj kalové a plynové hospodárstvo s kogeneračnou jednotkou na výrobu elektrickej energie z bioplynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies