Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobilita elektromobil nabíjacia stanica nabíjačka
Ilustračné foto. pixabay.com
7. júla 2017 12:16 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Slovensku pribudnú nabíjačky pre elektromobily. S podporou Bruselu.

Európska komisia podporí vybudovanie siete nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe sumou takmer 19 mil. eur. Na Slovensku v rámci projektu vznikne 18 rýchlonabíjacích a 7 ultranabíjacích staníc.

Na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách strednej a východnej Európy, vyrastie sieť rýchlonabíjacích staníc pre elektromobily s podporou Bruselu. Európska komisia totiž odobrila projekt na podporu rozširovania infraštruktúry nabíjacích staníc v strednej a východnej Európe s názvom NEXT-E a poskytne na neho grant v sume 18,8 mil. eur. Informovala o tom spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE).

Na Slovensku spolu 25 staníc

V rámci projektu sa pozdĺž transeurópskej dopravnej siete vybuduje 222 multištandardných rýchlonabíjacích staníc s výkonom 50 kilowattov a 30 ultranabíjacích staníc s výkonom 150 až 350 kilowattov. Vytvorí sa tak infraštruktúra na plynulé nabíjanie elektromobilov medzi krajinami západnej Európy a Slovenskom, Českou republikou, Maďarskom, Slovinskom, Chorvátskom a Rumunskom. Na Slovensku sa v rámci projektu vybuduje 18 rýchlonabíjacích a 7 ultranabíjacích staníc.

Spojili sa

Projekt NEXT-E vznikol ako spolupráca štyroch popredných energetických koncernov pôsobiacich v elektroenergetike, ropného a plynárenského priemyslu a dvoch producentov automobilov. Zapojili sa spoločnosti skupiny E.ON, teda na Slovensku Západoslovenská energetika, český E.ON Czech Republic, maďarský E.ON Hungary a rumunský E.ON Romania. V projekte sa zúčastňujú aj spoločnosti skupiny MOL vo všetkých zúčastnených krajinách, Hrvatska elektroprivreda v Chorvátsku, PETROL v Slovinsku a Chorvátsku a automobilky Nissan a BMW.

Koordinovať bude ZSE

Spoločnosť Západoslovenská energetika bude pôsobiť v rámci projektu ako koordinátor. „ZSE sa dlhodobo a intenzívne podieľa na rozširovaní nabíjacích staníc na Slovensku, aj v susediacich krajinách. Jednou z bariér pre rozvoj elektromobility, je slabá infraštruktúra. Verím, že tento projekt výrazne prispeje k odstráneniu tejto bariéry, pretože prepojí krajiny naprieč celou Európou,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSE Jochen Kley.

Do konca roka 2020

Cieľom projektu je vybudovanie siete nabíjacích staníc tak, aby boli európske krajiny navzájom prepojené. Jednotlivé spoločnosti, ktoré sú do projektu zapojené, budú podporovať národné plány pre rozvoj elektromobility a tvoriť stratégiu jej rozširovania v medzinárodnom kontexte. Súčasťou projektu je príprava stratégie a následný pilotný projekt. Aktivity sa začnú realizovať v tomto roku, nabíjacie stanice by mali byť vybudované do konca roka 2020.

Miliardy z únie

Projekt NEXT-E vybrala spomedzi všetkých 349 projektov, ktoré sa o podporu uchádzali, Výkonná agentúra Európskej komisie pre inovácie a siete INEA na základe výzvy na predloženie súťažných ponúk z 13. októbra 2016. Grant bude udelený v rámci finančného mechanizmu na podporu infraštruktúrnych sietí (CEF). Európska komisia navrhuje investovať 2,7 mld. eur do 152 kľúčových projektov, ktoré podporujú konkurenčnú, čistú a prepojenú mobilitu v Európe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame