Slovenskú energetiku čaká nové obdobie. Inteligentné.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Energeti
Ilustračné foto

Obdobie inteligentnej energetiky sa bude podľa Západoslovenskej energetiky vyvíjať tak rýchlo, ako sa bude vyvíjať technológia a patričná legislatíva.

Aj na Slovensko prichádza nové obdobie energetiky. Ide o obdobie inteligentnej energetiky. Myslí si to jedna z najväčších slovenských energetických spoločností, Západoslovenská energetika (ZSE). „Jeden zo súčasných trendov v energetike je decentralizácia. Bola tu doba, kedy trh vyžadoval len dodávku komodít, v súčasnosti sa spoločnosť zameriava na excelentný zákaznícky servis a postupne prichádza obdobie tzv. chytrej energetiky, ktoré sa bude vyvíjať tak rýchlo, ako sa bude vyvíjať technológia a patričná legislatíva,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Michaela Dobošová.

Všetko online

Pološtátna firma preto už začala pracovať na širšom koncepte inteligentnej domácnosti, kde môžu byť integrované rôzne časti. „Napríklad inteligentné vykurovanie, inteligentné osvetlenie, inteligentné spotrebiče, rôzne bezpečnostné senzory, či fotovoltické panely. Jednotlivé časti budú prepojené v centrálnej online platforme, ktorá je tak schopná poskytovať informácie o pripojených zariadeniach, ich výkone, či spotrebe a umožňuje ovládať zariadenia kedykoľvek, odkiaľkoľvek a cez akékoľvek zariadenie pripojené na internet,“ vysvetlila Dobošová.

Spoločnosť plánuje pokračovať v budovaní online služieb. „Už dnes online účet využíva viac ako 150 tisíc zákazníkov a záujem o jeho aktiváciu stále rastie. V budúcom roku budeme pokračovať v rozširovaní počtu transakcií, ktoré môže zákazník vykonať online bez telefonovania na zákaznícku linku alebo osobnej návštevy nášho centra,“ dodala Dobošová.

Turbulentné obdobie

Minulý rok hodnotia západoslovenskí energetici na trhu s elektrinou ako turbulentný. Najmä prvý kvartál roka bol podľa nich poznačený zvýšeným dopytom po uhlí, plyne a elektrine z nich vyrobenej. „Dôvodom bola extrémne studená zima a pretrvávajúce problémy s výrobou v jadrových reaktoroch vo Francúzsku i v Ázii. V priebehu roka sa prejavili i dopady z podpriemernej produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov v dôsledku sucha v Škandinávii i v južnej Európe. Vplyv na ceny energií v letnom období dokonali nadpriemerné teploty a rastúca spotreba,“ doplnila Dobošová.

Ceny forwardových i spotových obchodov na burze po väčšinu roka rástli. Cena silovej elektriny na burze medzi rokmi 2016 a 2017 stúpla o 18 %. „V priebehu roka sme zaznamenali aj nárast slovenskej cenovej prémie voči likvidným trhom najmä v dôsledku zmeny na cezhraničných tokoch. Tento trend môže vzhľadom na situáciu v prenosových sústavách pokračovať aj v nasledujúcich rokoch,“ uviedla Dobošová.

V celoeurópskom kontexte bol minulý rok podľa ZSE poznačený pokrokmi v budovaní Energetickej únie. „Rok 2017 sa niesol v rovine diskusií o zverejnenom štvrtom energetickom balíčku, tzv. winter package, ktorý sa dotýka tak obchodu i distribúcie. Z pohľadu obchodu ide najmä o dereguláciu koncových cien energií, zefektívnenie pohybov na trhu, lepší prístup a manažment dát o spotrebe, podpora aktívnych zákazníkov a zákazníckych komunít. Z pohľadu distribúcie ide o tvorbu nadradených európskych orgánov, kyberbezpečnosť a rovnako podporu prístupu k dátam, k inteligentným meracím systémom a podporu aktívnych zákazníkov a energetických spoločenstiev,“ uzavrela Dobošová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika