Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
31. marca 2017 13:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovenskú elektrizačnú prenosovú sústavu čakajú stámiliónové investície

Najviac investícií pôjde na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych elektrických vedení.

Spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) plánuje do rozvoja prenosovej sústavy v najbližších desiatich rokoch investovať 694,4 milióna eur. Ročne by tak mala štátne firma preinvestovať necelých 70 miliónov eur. „Investície pôjdu na zabezpečenie nevyhnutného zvyšovania existujúcich kapacít a na nevyhnutnú modernizáciu hlavných častí prenosovej sústavy,“ uviedol prevádzkovateľ prenosovej sústavy vo svojom pláne rozvoja.

Najviac na vnútroštátne vedenia

SEPS plánuje najviac preinvestovať na výstavbu a rekonštrukciu vnútroštátnych elektrických vedení (36 %). Nasledujú investície do kombinovaných zemných lán (25 %) a do obchodných systémov (16 %). Prevádzkovateľ prenosovej sústavy plánuje aj investície do výstavby cezhraničných elektrických vedení, či do výstavby a rekonštrukcií elektrických staníc, do ICT systémov a do ekologických stavieb.

Vedenia s Maďarskom

Spoločnosť SEPS má desať spoločných cezhraničných prenosových vedení so susediacimi prevádzkovateľmi prenosových sústav, s výnimkou  Rakúska. Najviac očakávanými cezhraničnými projektmi, ktoré SEPS plánuje realizovať, sú projekty výstavby prenosových vedení do Maďarska. Ide o dve 400 kilovoltové vedenia Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka. Slovenský a maďarský prevádzkovatelia prenosových sústav začiatkom marca už podpísali zmluvu o výstavbe týchto vedení. Celkové predpokladané náklady na výstavbu vedení spolu s vyvolanými úpravami v koncových rozvodniach sa odhadujú na približne 80 miliónov eur, náklady za slovenskú stranu budú zhruba 60 mil. eur. Vedenia by mali byť postavené na konci roka 2020.

Kontakty s Ukrajinou

S ostatnými susediacimi krajinami SEPS v súčasnosti neplánuje posilnenie cezhraničných profilov. O zhruba sedem až osem rokov by však mala spoločne s českým prevádzkovateľom prenosovej sústavy rekonštruovať vedenie Varín-Nošovice. Slovenskému prevádzkovateľovi prenosovej sústavy sa podarilo nadviazať kontakt aj s ukrajinskou stranou. Do budúcna by totiž bola potrebná rekonštrukcia vedenia Veľké Kapušany – Mukačevo. „Tento cezhraničný profil predstavuje často úzke miesto pri cezhraničných prenosoch elektriny a spôsobuje prevádzkové problémy s riadením. Je reálny predpoklad, že spolupráca bude v priebehu nasledujúcich mesiacoch konkretizovaná formou zmluvy o spolupráci,“ konštatoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

S Rakúskom bez vedenia

Zdá sa, že Slovensko aj naďalej zostane neprepojené elektrickou sieťou jedine s Rakúskom. „Rokovania s rakúskym prevádzkovateľom prenosovej sústavy v súčasnosti neprebiehajú, nakoľko sa ani v dlhodobom horizonte neuvažuje so vzájomným prepojením Slovenska a Rakúska,“ uzavrela spoločnosť SEPS.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame