Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
pixabay.com Ilustračné foto
30. mája 2017 13:32 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Na Slovensku bola vlani situácia v energetike bezpečná

Situácia v oblasti energetiky bola v minulom roku na Slovensku bezpečná. Konštatuje sa to v Správe o bezpečnosti Slovenskej republiky za rok 2016. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) nezaznamenalo žiadne významné odchýlky v dodávkach ropy, zemného plynu, jadrového paliva či uhlia. „Taktiež nenastalo prerušenie zásobovania konečnými energiami, ako sú elektrina, teplo a pohonné hmoty,“ uvádza sa v správe.

Závislé Slovensko

Slovensko je stále takmer na 90 % závislé na dovoze primárnych energetických zdrojov. Na sto percent sme závislí od dovozu jadrového paliva, na 98 % od dovozu zemného plynu, na 99 % od dovozu ropy a na 68 % od dovozu uhlia. Medzi primárne energetické zdroje Slovenska možno zaradiť vodnú energiu, hnedé uhlie a biomasu.

Ropu a plyn dovážame najmä z Ruskej federácie. Domáca ťažba týchto strategických surovín je minimálna a očakáva sa trend jej postupného znižovania až do doťaženia zásob. Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu v súčasnosti vykrýva 75 – 80 % domácej spotreby tejto suroviny. Čierne uhlie sa na území Slovenska neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža.

Núdzové zásoby

Slovensko v súčasnosti udržiava núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov na 95,12 dní aktuálne podľa priemerného denného čistého dovozu. Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov boli v minulom roku udržiavané na vyššej ako požadovanej úrovni. Celkové núdzové zásoby predstavujú približne 816 tisíc ton. Z toho 69 % bolo vo forme ropy a 31 % vo forme ropných výrobkov.

Nové bioplynky

V minulom roku boli na Slovensku z nových zdrojov uvedené do prevádzky menšie bioplynové stanice. Vďaka zatepľovaniu budov pokračoval trend znižovania spotreby tepla. „Prevádzka prenosovej sústavy prebiehala v minulom roku v štandardnom režime bez porúch významného charakteru,“ konštatuje sa v správe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame