Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA
20. novembra 2013 12:12 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Slovensko zrejme nakoniec bude dodávať Ukrajine plyn

To, o čom sa hovorí približne už rok, by sa mohlo onedlho stať skutočnosťou. Slovensko by si mohlo s Ukrajinou vymeniť svoje úlohy v otázke dodávok zemného plynu. Čoskoro totiž zrejme začne Slovensko dodávať plyn Ukrajine.

Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca slovenského prepravcu zemného plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, v súčasnosti sa už finišuje na texte memoranda o porozumení o možnom riešení prepravy plynu v smere zo Slovenska na Ukrajinu. Na memorande spolupracuje slovenská strana s ukrajinskými partnermi ako aj s Európskou komisiou. Viac konkrétnosti však Chuguryan prezradiť nechcel. „Napriek tomu, že rokovania sú v pokročilom štádiu, nie sú ešte ukončené, a preto, by nebolo vhodné komentovať detaily dokumentu pred jeho podpisom,“ konštatoval Chuguryan.

Predstaviteľ Ukrajiny vyhlásil, že je veľmi pravdepodobné, že dohoda sa podpíše počas niekoľkých najbližších dní a Ukrajina tak získa importovaný plyn zo Slovenska. Z európskych trhov by tak Ukrajina mohla získať do 15 mld. metrov kubických plynu ročne, a to za nižšiu sumu, než si v súčasnosti účtuje ruský Gazprom.

Slovenský prepravca plynu už dávnejšie deklaroval, že je pripravený na spustenie reverzného chodu s Ukrajinou. Eustream v súčasnosti disponuje technickou kapacitou reverzného toku na Ukrajinu v objeme viac ako 80 miliónov metrov kubických plynu denne. Dodávky plynu cez Slovensko sú pritom pre Ukrajinu veľmi atraktívne. Obe krajiny sú totiž prepojené štyrmi plynovodmi.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame