Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina elektrická energia transformačná stanica Voľa
Súbor stavieb Transformácia 400/110 kV Voľa pri Elektrickej stanici 400/100 Voľa SITA
23. júla 2018 12:56 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovensko vlani s rekordnou spotrebou elektriny

Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo vyše 28 terawatthodín elektriny a spotrebovalo viac ako 31 terawatthodín.

Na Slovensku sa v minulom roku spotrebovalo najviac elektriny v histórii samostatného štátu. Vlani sa dokonca spotrebovalo viac elektriny ako za celú éru merania spotreby, teda od roku 1983. Ako vyplýva z údajov zverejnených Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, po prekonaní hranice 30 terawatthodín v roku 2016 dosiahla spotreba elektriny Slovenska v minulom roku vyše 31 terawatthodín.

V minulom roku Slovensko opätovne zaznamenalo vysoký dovoz elektriny zo zahraničia. Keďže prostredníctvom domácich energetických zdrojov sa vyrobilo len niečo vyše 28 terawatthodín elektriny, doviezť sme museli zhruba 3 terawatthodiny elektriny. Podiel importu na spotrebe elektriny sa tak zvýšil na 9,8 %, v roku 2016 to bolo 8,8 %. „Od roku 2007, keď sa elektrizačná sústava Slovenska stala importnou, bol v roku 2017 objem importu a aj jeho podiel na spotrebe elektriny Slovenska najvyšší,“ dodal prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Na Slovensku sa v minulom roku vyrobilo spomínaných vyše 28 terawatthodín elektriny. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 575 gigawattthodín. Najviac sa vyrobilo prostredníctvom jadrových elektrární, ktorých podiel na výrobe dosiahol takmer 54 %. Druhý najväčší podiel na vyrobenej elektrine tvorili fosílne palivá (20,4 %). Na výrobe elektriny z fosílnych palív mali najväčší podiel zemný plyn (32,7 %), hnedé uhlie (30,1 %) a čierne uhlie (20,3 %).

Rovnako ako v rokoch 2015 a 2016 bola v minulom roku výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov (8,7 %) takmer spolovice z biomasy. Bioplyn a fotovoltické elektrárne mali naďalej na výrobe elektriny z obnoviteľných zdrojov štvrtinový podiel. „Vodné elektrárne napriek poklesu výroby v roku 2017 dosiahli za posledných sedem rokov tretí najvyšší objem vyrobenej elektriny s podielom 16,7 %,“ konštatovala firma SEPS vo svojej výročnej správe. Najväčším výrobcom elektriny s trhovým podielom 69 % sú naďalej Slovenské elektrárne.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame