Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko už nepredsedá Rade guvernérov MAAE

ÚJD Marta Žiaková
Predsedníčka ÚJD Marta Žiaková (v pravo) a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Yukiya Amano. ÚJD

Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR Marta Žiaková v pondelok ukončila svoje ročné predsedníctvo.

Slovensko už nepredsedá Rade guvernérov Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE). Predsedníčka Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) Marta Žiaková totiž v pondelok ukončila svoje ročné predsedníctvo.

„Medzi kľúčové úspechy slovenského predsedníctva v Rade guvernérov MAAE možno označiť prijatie rozpočtu agentúry na roky 2016 až 2017, prijatie mechanizmu na získanie mimorozpočtových prostriedkov na zastrešovanie aktivít agentúry, vznik Banky nízko-obohateného uránu v Kazachstane, a predovšetkým odsúhlasenie zastrešenia implementácie technických opatrení vyplývajúcich z finálnej dohody k Iránskemu jadrovému programu,“ informovala hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.

Rada guvernérov je 35-členný riadiaci orgán MAAE, špecializovanej agentúry systému OSN, ktorá je považovaná za svetové centrum spolupráce v jadrovej oblasti s cieľom podporovať bezpečné a mierové využívanie jadrových technológií. Prostredníctvom svojho verifikačného systému zabezpečuje overenie, že jadrové prevádzky a materiály sú používané výhradne na mierové účely, čím sa zamedzuje ich zneužitiu na vojenské ciele.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 21. septembra 2015 13:12

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...