Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA
21. júla 2017 10:14 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko-ukrajinský plynovod je vyťažený na polovicu

V júli sa odbery plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybujú v objeme zhruba 23 miliónov metrov kubických.

Slovensko-ukrajinský plynovod Vojany – Užhorod je v súčasnosti využívaný zhruba na polovicu. Po tom, ako Ukrajinci odoberali zo Slovenska v máji denne necelých 32 miliónov metrov kubických zemného plynu, v júni sa odber plynu pohyboval na úrovni od 23 do 24 miliónov metrov kubických. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, v júli sa taktiež odbery plynu pohybujú v objeme zhruba 23 miliónov metrov kubických.

V prvom štvrťroku tohto roka dostávala Ukrajina zo Slovenska denne 40 až 42 miliónov metrov kubických plynu. V marci neklesol odber plynu Ukrajiny zo Slovenska pod 37 miliónov metrov kubických. V apríli odoberal náš východný sused prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany – Užhorod len od zhruba 9 do 11 miliónov metrov kubických plyn denne. V máji sa odbery pohybovali už na úrovni necelých 32 miliónov metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra minulého roka. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame