Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko-ukrajinský plynovod je vyťažený na polovicu

Vojany Užhorod plyn plynovod
Kompresorová plynová stanica plynovodu Vojany-Užhorod s reverzným tokom plynu. SITA

V júli sa odbery plynu zo Slovenska na Ukrajinu pohybujú v objeme zhruba 23 miliónov metrov kubických.

Slovensko-ukrajinský plynovod Vojany – Užhorod je v súčasnosti využívaný zhruba na polovicu. Po tom, ako Ukrajinci odoberali zo Slovenska v máji denne necelých 32 miliónov metrov kubických zemného plynu, v júni sa odber plynu pohyboval na úrovni od 23 do 24 miliónov metrov kubických. Ako vyplýva z údajov zverejnených slovenským prepravcom plynu, spoločnosťou Eustream, v júli sa taktiež odbery plynu pohybujú v objeme zhruba 23 miliónov metrov kubických.

V prvom štvrťroku tohto roka dostávala Ukrajina zo Slovenska denne 40 až 42 miliónov metrov kubických plynu. V marci neklesol odber plynu Ukrajiny zo Slovenska pod 37 miliónov metrov kubických. V apríli odoberal náš východný sused prostredníctvom reverzného plynovodu Vojany – Užhorod len od zhruba 9 do 11 miliónov metrov kubických plyn denne. V máji sa odbery pohybovali už na úrovni necelých 32 miliónov metrov kubických. Stále platí, že doterajší rekord zaznamenal slovenský prepravca plynu v sobotu 29. októbra minulého roka. Vtedy sa reverzným tokom v Budinciach prepravilo vyše 44 miliónov kubíkov plynu.

Zrekonštruovaný plynovod Vojany – Užhorod má v súčasnosti ročnú kapacitu vyše 14,6 miliardy metrov kubických. Denne sa tak môže plynovodom prepraviť viac ako 40 miliónov metrov kubických plynu. Slovensko-ukrajinský reverz bol v plnej miere sprevádzkovaný 2. septembra 2014, po ukončení testovacích dodávok. O prepravné kapacity plynovodu zo strany dodávateľských spoločností bol veľký záujem. Rezervovali si prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 21. júla 2017 10:14Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...