Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod Vojany Užhorod Fico
Politickí predstavitelia oficiálne spustili komerčnú prevádzku plynovodu Vojany-Užhorod. SITA
2. septembra 2014 14:15 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Slovensko-ukrajinské plynárenstvo prepisuje svoju históriu

Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje slovenskú prepravnú plynárenskú sieť, definitívne spustila 2. septembra reverzný chod zemného plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou do komerčnej prevádzky.

September 2014 bude patriť medzi míľniky v plynárenskej histórii. A to tak pre Slovákov ako aj pre Ukrajincov. Druhý septembrový deň sa totiž stalo to, čo bolo doteraz len veľmi ťažko predstaviteľné. Plyn začal prúdiť zo západu na východ. Takže už nielen Slovensko bude závislé od dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu, ale aj náš východný sused bude v prípade problémov s Rusmi, ktoré budú vrcholiť s blížiacimi sa zimnými večermi, prosebne hľadieť na dodávky plynu zo slovenskej strany. Spoločnosť Eustream, ktorá prevádzkuje slovenskú prepravnú plynárenskú sieť, definitívne spustila 2. septembra reverzný chod zemného plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou do komerčnej prevádzky.

Miliardy kubíkov plynu

Plynovodom, spájajúci slovenské Vojany a ukrajinský Užhorod, bude možné dodať našim východným susedom ročne zhruba desať miliárd metrov kubických plynu, čiže približne 27 miliónov metrov kubických denne. K tomuto objemu by sa mali plynári dopracovať už v prvom kvartáli budúceho roka. „Minimálny garantovaný objem prepravy od 1. októbra tohto roka bude 17,6 miliónov metrov kubických plynu denne,“ spresnil hovorca Eustreamu Vahram Chuguryan. Po dosiahnutí maximálnych objemov prepravy sa vďaka slovensko-ukrajinskému reverzu pokryje približne 20 % z celkovej spotreby plynu na Ukrajine.

Veľký záujem

Plyn cez plynovod Vojany-Užhorod budú Ukrajincom dodávať jednotlivé dodávateľské spoločnosti. Firma Eustream, ktorú projekt vyšiel na 20 miliónov eur, hovorí o veľkom záujme zo strany dodávateľov. Do roku 2019 si u slovenského prepravcu plynu rezervovali dodávatelia prepravné kapacity v maximálnom možnom objeme, čiže 10 miliárd metrov kubických plynu ročne.

Spokojní politici

Na oficiálnom spustení plynovodu do prevádzky sa zúčastnili aj politické špičky z oboch krajín, ako aj z Európskej komisie. „Uvedenie plynovodu Vojany – Užhorod s reverzným tokom prispeje k zvýšeniu energetickej bezpečnosti Ukrajiny. Je to najlepšie možné riešenie po technickej i právnej stránke, ako aj z hľadiska rýchlosti realizácie, ktoré umožní dodávať plyn na Ukrajinu už v tomto roku,“ povedal slovenský premiér Robert Fico. „Je to veľký deň, prvý krok, aby Ukrajina bola menej závislá od dodávok ruského plynu. Dnes sa európska plynová diaľnica stala obojsmernou. Dnes je dobrý deň pre Ukrajinu aj Európsku úniu,“ povedal zástupca Európskej komisie Klaus Dieter Borchardt. Premiér Ukrajiny Arsenij Jaceňuk začal hovoriť o potrebe pracovať na „veľkom reverze“.

Ťažký pôrod

Problémom okolo projektu reverzného chodu medzi Slovenskom a Ukrajinou sme sa venovali napríklad aj v tomto článku:

Ukrajinci nás obvinili, že nechceme reverz. O čo im ide?

Celý projekt reverzného chodu plynu medzi Slovenskom a Ukrajinou sa nerodil ľahko. Hovoriť sa o ňom začalo ešte niekedy koncom roka 2012. Zo začiatku išlo o čistý biznis. Neskôr sa však projekt dostal do politického víru. Ukrajinská strana totiž začala do médií púšťať viacero dezinformácií. Podľa toho, ako sa vyvíjali rokovania o cene plynu s Rusmi. Istú dobu sa už zdalo, že z projektu nebude nič. Slovenskí plynári však stále potichu, bez zbytočných reakcií na ukrajinské vyjadrenia, vyčkávali, ako sa celá situácia na Ukrajine rozmotá. Stále deklarovali, že o projekt majú záujem, a počas celej doby na svojom stanovisku zotrvali.

Vyhral slovenský variant

Potom, ako sa po politickom prevrate na Ukrajine dostala k moci nová vláda, sa rokovania ohľadom projektu spätného chodu plynu zreálnili. Aj keď ešte stále bolo z ukrajinskej strany cítiť isté tlaky, ktoré mali slovenskú stranu priamo či nepriamo donútiť k porušeniu zmlúv s ruským Gazpromom. Ukrajinci totiž chceli využiť pre reverzný tok plynu rúry, cez ktoré prepravuje Gazprom svoj plyn na západ. Slovensko na čele s vládou však s takouto alternatívou nahlas nesúhlasili. Slovenský prepravca plynu tlaky ustál, a aj pred predstaviteľmi Európskej komisie presadil dnes už reálny projekt reverzného chodu zemného plynu, čiže prepravu plynu zo západu na východ prostredníctvom plynovodu Vojany-Užhorod.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame