Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto FreeDigitalPhotos.net
12. decembra 2013 19:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko-ukrajinská dohoda o plyne pripravená na podpis

Eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger vyjadril presvedčenie, že dohoda umožňujúca dodávky plynu zo Slovenska na Ukrajinu sa podpíše napriek politickým turbulenciám v Kyjeve.

Politické turbulencie nezastavia ukrajinsko-slovenskú dohodu umožňujúcu, aby na Ukrajinu prichádzali dodávky plynu zo Slovenska, ktorej cieľom je zmenšiť závislosť Ukrajiny od ruského plynu. Povedal to vo štvrtok eurokomisár pre energetiku Günther Oettinger. „Máme návrh memoranda o porozumení, ktoré majú vlády akceptovať v najbližších dňoch. Som presvedčený, že to bude možné napriek vývoju v Kyjeve,“ povedal Oettinger novinárom.

Predstavitelia Európskej komisie (EK) a ukrajinský minister energetiky minulý mesiac uviedli, že dohoda o preprave plynu z Európskej únie cez Slovensko na Ukrajinu je takmer odsúhlasená a musia ju len podpísať obe strany. Kyjev potom oznámil, že nie je pripravený podpísať širšiu dohodu s Európou. Brusel má záujem o posilnenie vzťahov s Kyjevom, ktorého spory o cenu plynu s ruským štátom kontrolovaným monopolom na export plynu Gazpromom v minulosti narušili dodávky plynu na Ukrajinu a do Európskej únie. Predstavitelia EÚ sa snažia, aby sa Ukrajina zmenila z tranzitnej krajiny na prevoz ruského plynu na energetické centrum. Na základe tohto plánu by Ukrajina ťažila svoj vlastný plyn z bridlíc a prepravovala by plyn do EÚ aj z Európskej únie.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame