Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko a Ukrajina zmodernizujú spoločné elektrické vedenie

Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP

Podľa predsedu predstavenstva SEPS Miroslava Oberta vedenie medzi Veľkými Kapušanmi a Mukačevom môže v budúcnosti predstavovať významné obchodné spojenie.

Slovensko spoločne s Ukrajinou zmodernizuje elektrické vedenie medzi slovenskými Veľkými Kapušanmi a ukrajinským Mukačevom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a firma Ukrenergo už podpísali memorandum o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami Slovenskej republiky a Ukrajiny. „Vedenie predstavuje jedno z úzkych miest prepojenej európskej elektrizačnej sústavy. V budúcnosti to môže byť významné obchodné spojenie Európy s Ukrajinou, týkajúce sa trhu s elektrinou. Bez tohto vedenia by sa totiž výrazne obmedzila možnosť tranzitu elektriny cez prenosovú sústavu SR a mohlo by dôjsť aj k obmedzeniu exportu elektriny zo Slovenska,“ uviedol predseda predstavenstva SEPS Miroslav Obert.

Slovenská časť vedenia bude vzhľadom na svoj vek vyžadovať podľa SEPS v období približne do roku 2030 prijatie rozhodnutia o konkrétnych opatreniach na jeho modernizáciu vrátane zvýšenia prenosovej kapacity.

Potrebná koordinácia

Keďže ide o cezhraničné vedenie, akékoľvek kroky v tomto smere musí SEPS, ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy Slovenska, úzko koordinovať so svojim ukrajinským partnerom. „Firma Ukrenergo potvrdila až minulý rok záujem o udržanie tohto vedenia v ďalšej prevádzke, ako aj záujem o navýšenie jeho prenosovej kapacity. Ešte tento rok máme záujem podpísať zmluvu o vzájomnej spolupráci v implementačnej fáze tohto projektu,“ konštatoval Obert, podľa ktorého toto vedenie je dôležité aj pre bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie slovenskej prenosovej sústave, predovšetkým pre posilnenie spoľahlivosti zásobovania východoslovenského regiónu.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. júna 2017 12:41Zdroj SITA

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...