Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto. SITA/AP
22. júna 2017 12:41 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko a Ukrajina zmodernizujú spoločné elektrické vedenie

Podľa predsedu predstavenstva SEPS Miroslava Oberta vedenie medzi Veľkými Kapušanmi a Mukačevom môže v budúcnosti predstavovať významné obchodné spojenie.

Slovensko spoločne s Ukrajinou zmodernizuje elektrické vedenie medzi slovenskými Veľkými Kapušanmi a ukrajinským Mukačevom. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a firma Ukrenergo už podpísali memorandum o zámere zvýšiť prenosovú kapacitu medzi elektrizačnými sústavami Slovenskej republiky a Ukrajiny. „Vedenie predstavuje jedno z úzkych miest prepojenej európskej elektrizačnej sústavy. V budúcnosti to môže byť významné obchodné spojenie Európy s Ukrajinou, týkajúce sa trhu s elektrinou. Bez tohto vedenia by sa totiž výrazne obmedzila možnosť tranzitu elektriny cez prenosovú sústavu SR a mohlo by dôjsť aj k obmedzeniu exportu elektriny zo Slovenska,“ uviedol predseda predstavenstva SEPS Miroslav Obert.

Slovenská časť vedenia bude vzhľadom na svoj vek vyžadovať podľa SEPS v období približne do roku 2030 prijatie rozhodnutia o konkrétnych opatreniach na jeho modernizáciu vrátane zvýšenia prenosovej kapacity.

Potrebná koordinácia

Keďže ide o cezhraničné vedenie, akékoľvek kroky v tomto smere musí SEPS, ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy Slovenska, úzko koordinovať so svojim ukrajinským partnerom. „Firma Ukrenergo potvrdila až minulý rok záujem o udržanie tohto vedenia v ďalšej prevádzke, ako aj záujem o navýšenie jeho prenosovej kapacity. Ešte tento rok máme záujem podpísať zmluvu o vzájomnej spolupráci v implementačnej fáze tohto projektu,“ konštatoval Obert, podľa ktorého toto vedenie je dôležité aj pre bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie slovenskej prenosovej sústave, predovšetkým pre posilnenie spoľahlivosti zásobovania východoslovenského regiónu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame