Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina
Ilustračné foto SITA/AP
31. januára 2013 0:00 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko spojí trh s elektrinou aj s Poľskom a Rumunskom

Slovensko, Česká republika a Maďarsko spoja svoje trhy s elektrickou energiou aj s Poľskom a Rumunskom. Tieto krajiny sa tak zaradia do projektu spájania trhov s elektrinou, tzv. Market Coupling. „Zástupcovia českých, slovenských, maďarských, poľských a rumunských národných regulačných orgánov, prevádzkovateľov prenosových sústav a operátorov trhov s elektrinou sa dohodli na začatí spolupráce s cieľom analyzovať a pripraviť sa na integráciu denných trhov s elektrinou piatich krajín. Strany sa dohodli na začatí spoločného projektu, ktorý posúdi možné varianty a vyberie najvhodnejšiu a najefektívnejšiu formu integrácie trhov,“ informoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy, Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s.

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastnikov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu s elektrinou. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v minulom roku. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame