Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net
22. novembra 2013 14:33 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko spečatilo dohodu o výstavbe plynovodu s Poľskom

Vďaka tomuto projektu podľa ministra hospodárstva Tomáša Malatinského naša krajina zlepší bezpečnosť dodávok plynu diverzifikáciou prepravnej trasy a zdroja a zároveň zvýši konkurenciu a likviditu trhu.

Slovenský minister hospodárstva Tomáš Malatinský podpísal medzivládnu dohodu medzi Slovenskom a Poľskom o spolupráci pri realizácii projektu plynovodu spájajúceho slovenskú a poľskú prepravnú sieť. „Cieľom tejto dohody je vymedziť mechanizmy spolupráce pri príprave a realizácii uvedeného projektu. Projekt predstavuje jednu z priorít slovenskej energetickej politiky v oblasti energetickej infraštruktúry. Slovensko takto zlepší bezpečnosť dodávok plynu diverzifikáciou prepravnej trasy a zdroja a zároveň zvýši konkurenciu a likviditu trhu,“ povedal v tejto súvislosti minister Malatinský.

Na projekte budú pracovať slovenská spoločnosť Eustream a poľská Gaz System. Tie by mali do konca tohto roka informovať o harmonograme predinvestičných prác súvisiacich s projektom. Na projekte výstavby slovensko-poľského plynovodu investori už minimálne dva roky pracujú. Zhruba pred rokom a pol si spoločnosti Eustream a Gaz-System vybrali dodávateľa na vypracovanie štúdie uskutočniteľnosti. Víťazom tendra sa stala spoločnosť Gazoprojekt, ktorá na vypracovaní štúdii spolupracuje s poradenskou firmou Ernst & Young a so slovenskou spoločnosťou GasTech.

Štúdia určí potrebné ekonomické náležitosti pre projekt poľsko-slovenského prepojenia a poskytne informácie o všeobecných, technických, ekonomických a environmentálnych podmienkach. Štúdia uskutočniteľnosti sa bude skladať z dvoch analýz. Prvá z nich bude špecifikovať podnikateľské prostredie pre tento projekt. Druhá analýza sa bude týkať otázok spojených s realizáciou projektu a bude obsahovať napríklad podrobný technický popis, ekonomické predpoklady, identifikáciu nákladov, ekonomické analýzy, hodnotenie projektu v súvislosti s ochranou životného prostredia a potenciálny časový harmonogram realizácie projektu.

Začiatok výstavby plynovodného prepojenia zatiaľ nie je známy. „Začiatok výstavby, rovnako ako následné vyhlasovanie tendrov na dodávku stavby sú podmienené prijatím finálneho investičného rozhodnutia v obidvoch spoločnostiach. Toto rozhodnutie bude stanovené na základe záväzného záujmu účastníkov trhu o prepravné kapacity, ako aj výšky pridelenej dotácie z EÚ,“ uviedol koncom októbra pre agentúru SITA hovorca firmy Eustream Vahram Chuguryan. Investori však predpokladajú, že plynovod by mohol začať s prevádzkou najskôr od začiatku roka 2019.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia predstavuje vybudovanie nového cezhraničného prepojenia plynovodov, ktoré spojí tranzitné sústavy Poľska a Slovenska. Prepojenie, ktoré je súčasťou plánovaného Severojužného koridoru, diverzifikuje trasy plynovodov. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame