Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
31. mája 2016 15:38 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovensko sa stále spolieha na ruské jadrové palivo

Ruská spoločnosť TVEL v súčasnosti rokuje so Slovenskými elektrárňami o možnosti dodatočných dodávok jadrového paliva do zásob slovenských jadrových elektrární.

Spolupráca medzi ruskou spoločnosťou TVEL a Slovenskými elektrárňami sa prehlbuje. Ruská firma zvažuje možnosť dodatočných dodávok ruského jadrového paliva do zásob slovenských jadrových elektrární v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach tak, aby sa splnili požiadavky Európskej agentúry dodávateľov jadrového paliva (ESA). V rámci medzinárodného fóra Atomexpo 2016, ktoré je práve v Moskve, o tom rokovali viceprezident obchodu a medzinárodných vzťahov spoločnosti TVEL Oleg Grigorjev a riaditeľ jadrových palivových cyklov a použitého jadrového paliva Slovenských elektrární Juraj Rovný.

Ocenená spolupráca

„Veľmi vysoko oceňujeme kvalitu ruského jadrového paliva. Naša spolupráca trvá už viac než 30 rokov a výsledky exploatácie jadrového paliva, čo sa týka bezpečnosti a spoľahlivosti, sú veľmi dobré,“ poznamenal Rovný, podľa ktorého si slovenská strana cení dlhodobú a vzájomne výhodnú spoluprácu so spoločnosťou TVEL pri zabezpečovaní dodávok jadrového paliva.

Palivová závislosť

Slovensko je viac-menej závislé od ruského jadrového paliva, keďže jeho jadrové bloky sú ruského typu. Slovenské elektrárne sa aspoň sčasti snažia diverzifikovať dodávky paliva. Pred vyše rokom uzatvorili s alternatívnym dodávateľom zmluvu o dodávke obohateného uránu. Zmluva mala byť účinná od roku 2015. Elektrárne nechceli konkretizovať, s ktorou spoločnosťou zmluvu podpísali. Podľa informácií portálu vEnergetike.sk by však malo ísť o francúzsku spoločnosť Areva.

ÚJD novému palivu nefandí

Vymeniť ruské jadrové palivo v slovenských atómových elektrárňach za iné nie je také jednoduché. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD) výmena paliva za napríklad západného typu si vyžaduje veľa projektantskej práce a príprav. Generálny riaditeľ sekcie hodnotenia bezpečnosti a kontrolných činností ÚJD Peter Uhrík nie je fanúšikom pokusov s výmenami jedného druhu jadrového paliva za iné. Podľa neho je však licencovanie nového jadrového paliva možné. Je to však náročné na čas, trvalo by to viac ako dva roky.
Zmluva s Rusmi
Slovenské elektrárne majú zmluvu o dodávkach jadrového paliva s ruskou firmou TVEL. Tú podpísali ešte v roku 2008. Platnosť nadobudla v roku 2011. Ruská tlačová agentúra Ria Novosti vtedy informovala, že išlo o kontrakt v hodnote 500 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame