Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA
20. decembra 2015 12:15 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko sa môže stať v elektrárňach najväčším akcionárom

Podľa predsedu vlády Roberta Fica ministerstvo hospodárstva už podpísalo s talianskou spoločnosťou Enel memorandum, ktoré má pre štát zabezpečiť predkupné právo na 17-percentný balík akcií slovenského dominantného výrobcu elektriny.

Slovensko sa môže v budúcnosti stať majoritným akcionárom Slovenských elektrární (SE). Podľa predsedu vlády Roberta Fica Ministerstvo hospodárstva SR už podpísalo s talianskou spoločnosťou Enel memorandum, ktoré má pre štát zabezpečiť predkupné právo na 17-percentný balík akcií slovenského dominantného výrobcu elektriny, ktoré v súčasnosti vlastní taliansky akcionár, a ktoré plánuje predať po ukončení dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Bol som informovaný, že ministerstvo hospodárstva už vyrokovalo predkupné právo a významnejšie postavenie štátu v Slovenských elektrárňach,“ povedal na nedeľňajšej tlačovej besede predseda vlády.

Po dostavbe Mochoviec

Podľa premiéra si bude môcť štát, ktorý v súčasnosti vlastní v Slovenských elektrárňach 34-percentný podiel, uplatniť predkupné právo na spomínaných 17 % akcií do pol roka od ukončenia dostavby mochoveckých blokov. „Budeme si môcť uplatniť opciu po uzatvorení všetkých povolení k tretiemu a štvrtému bloku. To by teda znamenalo, že Slovenská republika môže získať väčšinu v Slovenských elektrárňach,“ konštatoval Fico.

Nový akcionár

Dcérska spoločnosť Energetického a průmyslového holdingu EP Slovakia podpísala v piatok zmluvu s firmou Enel Produzione SpA o predaji 66-percentného podielu Enelu v Slovenských elektrárňach. Podiel Enelu prejde na novovzniknutú spoločnosť HoldCo, v ktorej môže EP Slovakia získať 100 percent. V prvej fáze predá Enel 50-percentný podiel na základnom kapitáli HoldCo spoločnosti EP Slovakia za 375 mil. eur, z čoho 150 mil. eur bude zaplatené pri vyrovnaní prvej fázy, zvyšných 225 mil. eur zaplatí EPH pri vyrovnávaní druhej fázy. „Finálna suma môže byť iná, pretože sa pre jej určenie ešte použije mechanizmus úprav,“ informoval hovorca EPH Daniel Častvaj. Druhou fázou je uplatnenie predajnej alebo nákupnej opcie zo strany Enelu, resp. EP Slovakia. Opcie sa môžu uplatniť do 12 mesiacov po tom, čo elektráreň Mochovce dostane povolenie na skúšobnú prevádzku reaktorov tretieho a štvrtého bloku, ktoré sú v súčasnosti vo výstavbe. Po uplatnení ktorejkoľvek opcie prevedie Enel zvyšných 50 % na základnom imaní HoldCo na EP Slovakia za ďalších 375 mil. eur. Táto suma bude splatná v okamihu vyrovnania predaja (closing) a tiež bude závisieť od mechanizmu úprav.

Takmer päť tisíc megawattov

Na konci roku 2014 Slovenské elektrárne mali inštalovanú kapacitu približne 4 521 MW, z čoho tvoria jadrové elektrárne približne 1 940 MW. Spoločnosť sa v súčasnosti podieľa na výstavbe nových 3. a 4. blokov jadrovej elektrárne Mochovce, s celkovou kapacitou 942 MW. V roku 2014 vykázali Slovenské elektrárne tržby vo výške 2,47 mld. eur, EBIT vo výške 300 mil. eur a čistý zisk 170 mil. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame