Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
19. februára 2014 13:05 ElektrinaAktuality od SEPSSITA

Slovensko prepojí trh s elektrinou s Rumunskom koncom roka

Očakáva sa, že spustenie projektu Česko-Slovensko-Maďarsko-Rumunského Market Couplingu zvýši likviditu, efektívnosť a spoločenský prospech v rámci prepojených trhov.

Na základe rozhodnutia Riadiaceho výboru projektu 5M Market Coupling z augusta 2013 o implementácii market couplingu zahŕňajúceho český, slovenský, maďarský a rumunský denný trh s elektrinou, bol odštartovaný Projekt 4M Market Coupling (4M MC). Riadiaci výbor 4M MC odsúhlasil najnovší pokrok a uvítal plnú angažovanosť všetkých zainteresovaných strán. Riadiaci výbor vzal na vedomie výsledky dosiahnuté projektovým tímom a ocenil významný pokrok všetkých strán pri posudzovaní potrebných technických riešení a spoločných rozhraní, a taktiež začatie príprav na implementáciu všetkých systémov.

V januári 2014 energetické burzy/operátori trhu (PX) 4M MC úspešne vykonali predbežné kroky k začatiu implementácie riešenia tzv. Price Coupling of Regions (PCR) do ich IT infraštruktúry, pre dosiahnutie kompatibility s cieľovým modelom vnútorného trhu s elektrinou EÚ. Je to kľúčová fáza pre dosiahnutie cieľového zámeru EÚ, ktorým je harmonizovaný európsky denný trh s elektrinou. Zatiaľ, čo sa spoločnosť OTE stala plným členom PCR v marci 2013, HUPX, OPCOM a OKTE dokončili všetky potrebné postupy obstarania a výberu poskytovateľa služieb riešenia PCR. PCR je iniciatíva siedmich európskych energetických búrz, ktorá poskytuje jednotné riešenie cenového prepojenia využiteľného, ako na výpočet trhovej ceny za elektrinu v rámci Európy, tak na pridelenie cezhraničnej kapacity pre nasledujúci obchodný deň.

Prevádzkovatelia prenosových sústav (TSO) 4M MC sa dohodli na architektúre systému TSO Management Function (mTMF). mTMF poskytuje efektívne riadenie všetkých spoločných povinností prevádzkovateľov prenosových sústav a prevádzkuje spoločné komunikačné rozhranie TSO-PX. Po spustení prevádzky bude mTMF predstavovať univerzálnu platformu podporujúcu integráciu medziregionálnych trhov, ktorá bude otvorená pre rozšírenie o ďalšie trhy s elektrinou.

Na základe pokroku v projekte, Riadiaci výbor schválil plán spustenia 4M MC pred koncom roka 2014 v záujme čo najskoršieho využitia výhod z prepojených trhov s elektrinou pre ich účastníkov. Očakáva sa, že Projekt 4M MC zvýši likviditu, efektívnosť a spoločenský prospech v rámci prepojených trhov.

V súlade so schválením Riadiaceho výboru 5M Market Couplingu v auguste 2013, poľská strana v zastúpení energetickej burzy (TGE), prevádzkovateľa prenosovej sústavy (PSE) a národného regulačného úradu (URE), pre zabezpečenie plnej informovanosti o aktivitách rozširovania, má v Projekte 4M MC štatút pozorovateľa, čo by malo prispieť k budúcej bezproblémovej integrácii.

Zainteresované strany budú informovať o ďalšom pokroku Projektu 4M Market Coupling.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame