Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ
Ilustračné foto wikimedia
19. februára 2017 9:59 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovensko-poľský plynovod podporili 107 miliónmi eur

Milión eur od Európskej komisie dostane spoločnosť Eustream aj na štúdiu týkajúcu sa plynového potrubia medzi Bulharskom a Slovenskom.

Členské štáty Európskej únie (EÚ) v piatok odobrili návrh Európskej komisie, ktorá chce vložiť 444 miliónov eur do prioritných európskych projektov energetickej infraštruktúry. Ako najvhodnejšie na plnenie cieľov energetickej únie vybrala 18 projektov zameraných na elektrinu, takzvané inteligentné siete a plyn. Informovala o tom Ingrid Ludviková z tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie na Slovensku.

Dobrá správa pre Slovensko

Podpredseda pre energetickú úniu Maroš Šefčovič uvítal rozhodnutie členských štátov na podporu v oblasti energetickej infraštruktúry. „Ide najmä o projekty, ktoré prepájajú sever s juhom Európy dobudovaním infraštruktúry v sektoroch elektriny, plynu či inteligentných sietí,“ skonštatoval. Medzi podporenými projektmi sú aj dva spojené so Slovenskom, ktoré realizuje spoločnosť Eustream. Ide o práce na slovensko-poľskom plynovom prepojení vo výške 107 miliónov eur a projekt štúdie týkajúcej sa plynového potrubia Eastring medzi Bulharskom a Slovenskom vo výške jedného milióna eur.  „Je to veľmi dobrá správa pre slovenské plynárenstvo,“ reagoval pre portál vEnergetike.sk hovorca slovenského prepravcu zemného plynu Pavol Kubík.

Prepojenie s Baltským morom

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko by tak v roku 2019 malo byť plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho vyše 100 kilometrov sa nachádza na slovenskom území.

Eastring

Plynovod Eastring, ktorý by mal prechádzať Slovenskom, Maďarskom, Rumunskom a Bulharskom má projektovanú technickú kapacitu od 20 mld. metrov kubických v počiatočnej fáze projektu až do 40 mld. metrov kubických v konečnej fáze. Jeho dĺžka by v závislosti od rozhodnutia o trasovaní mala predstavovať od 744 do 1 015 kilometrov s potrubím s obojsmernou prevádzkou. Odhadované investičné náklady na prvú fázu projektu sú od 1,14 mld. eur do 1,52 mld. eur. Plynovod Eastring má prepojiť plynárenskú infraštruktúru západnej Európy s juhovýchodnou Európou.

Chcú prepájať siete

Peniaze na vybraté projekty sa čerpajú z Nástroja na spájanie Európy, podporného programu EÚ na financovanie infraštruktúry, informovala Ludviková. EÚ chce cez vybrané projekty pokročiť vo vzájomnom prepájaní európskych energetických sietí, zvýšiť bezpečnosť dodávok a zlepšiť perspektívu využívania obnoviteľných zdrojov v celej EÚ. Ako ďalej Ludviková uviedla, investície do udržateľných a obnoviteľných zdrojov energie urýchľujú premenu európskej energetiky a umožňujú rásť hospodárstvu aj zamestnanosti ohľaduplne voči životnému prostrediu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame