Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto mero.cz
30. apríla 2018 15:39 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovensko-poľský plynovod opäť bližšie k realizácii

Na základepodpísanej dohody obaja prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu, spoločnosti Eustream a Gaz-System, prijali pozitívne finálne investičné rozhodnutie o tomto projekte.

Slovenská spoločnosť Eustream a poľská Gaz-System podpísali prepojovaciu dohodu o realizácii slovenského-poľského plynovodu. Ako informovala spoločnosť Eustream, na základe tejto dohody obaja prevádzkovatelia prepravnej siete zemného plynu prijali pozitívne finálne investičné rozhodnutie o tomto projekte.

Dobrá správa

„Ide o dobrú správu pre spotrebiteľov zemného plynu na Slovensku, v Poľsku a v celom regióne strednej a východnej Európy. Vybudovanie nového plynovodu zvýši energetickú bezpečnosť v regióne a vytvorí nové možnosti obchodovania so zemným plynom na osoh európskych zákazníkov,“ uviedol generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič. „Pozitívne investičné rozhodnutie o implementácii tohto európskeho projektu spoločného záujmu je potvrdením odhodlania oboch spoločností v dosahovaní najdôležitejších cieľov energetickej politiky EÚ,“ povedal generálny riaditeľ Gaz-System Tomasz Stępień.

Diverzifikácia zdrojov

Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko tvorí kľúčovú časť prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení v strednej a východnej Európe (NSI East Gas), ktorá prispeje k posilneniu bezpečnosti dodávok v regióne a k integrácii plynárenských trhov. Nový 165-kilometrový plynovod umožní vďaka vytvoreniu doposiaľ chýbajúceho prepojenia medzi poľskou a slovenskou prepravnou sieťou vyššiu diverzifikáciu zdrojov zemného plynu v regióne. Vďaka novému prepojeniu získajú krajiny strednej a východnej Európy priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu, vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori a z Nórska, ako aj z juhu cez slovensko-maďarské prepojenie a plánovaný plynovod Eastring. Projekt takisto prispeje v tomto regióne k zvýšeniu likvidity na trhu so zemným plynom a tiež k posilneniu solidarity medzi oboma krajinami.

Začiatok stavebných prác je naplánovaný na druhú polovicu roka 2018 s plánovaným ukončením koncom roka 2021. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na vyše 100 miliónov eur.

Podpora od únie

Slovensko aj Poľsko už môžu definitívne počítať s finančnou podporou na plynovod zo strany Európskej únie. Výkonná agentúra EÚ pre inovácie a siete (INEA), Eustream a Gaz-System podpísali koncom vlaňajška grantovú dohodu na stavebné práce. Dohoda umožní poľskému aj slovenskému prevádzkovateľovi prepravnej siete získať finančnú podporu z prostriedkov Nástroja na prepájanie Európy (CEF) v celkovej výške 107,7 milióna eur. Z toho pre slovenského prepravcu zemného plynu by išlo 55,2 milióna eur a pre poľského 52,5 milióna eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame