Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Eustream plyn stanica kompresorová
Interiér kompresorovej stanice Eustream slúžiacej na prepravu plynu. SITA
19. mája 2017 14:12 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko-poľský plynovod bližšie k realite

Firma GAZ-System získala povolenie na výstavbu kompresorovej stanice, ktorá bude dôležitou súčasťou slovensko-poľského plynovodu.

Nielen Slováci, ale aj Poliaci intenzívne pracujú na projekte slovensko-poľského plynovodného prepojenia. Poľská spoločnosť GAZ-System najnovšie získala povolenie na vybudovanie kompresorovej stanice v obci Strachocina. Táto kompresorová stanica bude dôležitou súčasťou slovensko-poľského plynovodu. Ako informovala spoločnosť na svojej internetovej stránke, kompresorová stanica by mala byť hotová v roku 2020.

„Nová stanica bude hrať dôležitú úlohu v medzinárodnej a poľskej prepravnej sústave. Umožní distribúciu modrého paliva na Slovensko. Bude možné nášmu južnému susedovi dovážať plyn z LNG terminálu vo Swinoujscie,“ uviedol hovorca GAZ-System Tomasz Pietrasieński.

Slovensko-poľský plynovod by mal byť postavený zhruba o tri roky. Slovensko bude vďaka nemu plynovodne prepojené s Baltským morom. Prepravná kapacita plynovodu bude 5,7 miliardy metrov kubických ročne. Slovensko-poľský plynovod vyjde slovenskú stranu na približne 100 miliónov eur. Celková dĺžka plynovodného prepojenia je 164 kilometrov, z toho vyše 100 kilometrov sa nachádza na slovenskom území. Spoločnosti Eustream, ako slovenský prepravca plynu, a firma GAZ-System získali na projekt podporu od Európskej komisie vo výške 107 miliónov eur.

Projekt poľsko-slovenského prepojenia je súčasťou prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení, ktorý spája plynárenské siete a LNG terminály naprieč strednou a východnou Európou. Projekt do budúcna umožní poľským účastníkom trhu prístup k tzv. Južnému koridoru. Slovenskí účastníci trhu zas získajú prístup k poľskému trhu vrátane zemného plynu z tamojšieho LNG terminálu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame