Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Javys
Demolácia chladiacich veží v Bohuniciach.
17. decembra 2018 11:26 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko pokračovalo v likvidácii elektrárne V1

Slovensko vyčerpalo z fondu BIDSF na likvidáciu V1 385 miliónov eur.

Slovensko prostredníctvom svojej štátnej firmy Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) pokračovalo vo vyraďovaní dvoch jadrových blokov elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Ku koncu októbra tohto roku sme z Medzinárodného fondu na vyradenie JE Jaslovské Bohunice (BIDSF) vyčerpali na likvidáciu jadrových blokov 385 miliónov eur. „Doteraz bolo uzavretých celkom 24 grantových dohôd a na ich financovanie bolo z fondu BIDSF alokovaných 647 miliónov eur a zo Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA) 26 miliónov eur,“ uviedlo vo svojej pravidelnej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Spoločnosť JAVYS v rámci vyraďovania bohunických jadrových blokov v tomto roku realizovala druhú etapu. „Vykonávala aktivity na získanie povolení zo strany príslušných správnych orgánov,“ informoval rezort hospodárstva. Predmetom vyraďovania v druhej etape je vyradenie objektov vlastnej jadrovej časti elektrárne, to jest reaktora, parogenerátorov, budovy hlavného výrobného bloku, budovy pomocných prevádzok a zostávajúcich pomocných objektov, ktoré neboli vyradené v rámci prvej etapy vyraďovania. Firme JAVYS sa okrem iného v tomto roku podarilo ukončiť demoláciu chladiacich veží elektrárne V1.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach Slovensko vyraďuje na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 miliardy eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame