Slovensko podpíše dohodu o prepojení plynových potrubí

22. mája 2015 12:12

Ako informoval vo štvrtok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 minister zahraničia a obchodu Péter Szijjártó, dohoda, ktorú podpíšu Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko zahŕňa umožnenie spätného toku plynu medzi krajinami.

Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA

Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko podpíšu dohodu o prepojení svojich sietí plynových potrubí a umožnia medzi nimi spätný tok plynu. Uviedol to vo štvrtok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 minister zahraničia a obchodu Péter Szijjártó. Dodal, že všetky krajiny môžu na financovanie investícií spojených s touto dohodou použiť prostriedky z Európskej únie a zo svojich rozpočtov. Cieľom dohody je zvýšiť bezpečnosť dodávok plynu pre všetky štyri krajiny.

Podľa maďarského ministra musia kvôli zrušeniu plánov na výstavbu plynovodov Nabucco a South Stream krajiny v regióne hľadať nové príležitosti a riešenia na diverzifikáciu dodávok plynu. „Kým plynové siete v regióne nebudú prepojené a kým sa neuskutočnia rozsiahle investície do strategického plynovodu, nemôžeme hovoriť o energetickej bezpečnosti v strednej Európe,“ povedal Szijjártó.

Spustenie komerčnej prevádzky spojovacieho vedenia plynovej siete medzi Maďarskom a Slovenskom sa očakáva tento rok v lete. Maďarsko a Rumunsko v súčasnosti pracujú na zavedení spätného toku plynu medzi svojimi plynovými sieťami.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?