Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko podpíše dohodu o prepojení plynových potrubí

Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Prvá zo štyroch staníc na našom území na tranzitnom plynovode vedúcom z Ruska pri Veľkých Kapušanoch. SITA

Ako informoval vo štvrtok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 minister zahraničia a obchodu Péter Szijjártó, dohoda, ktorú podpíšu Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko zahŕňa umožnenie spätného toku plynu medzi krajinami.

Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko podpíšu dohodu o prepojení svojich sietí plynových potrubí a umožnia medzi nimi spätný tok plynu. Uviedol to vo štvrtok v maďarskej verejnoprávnej televízii M1 minister zahraničia a obchodu Péter Szijjártó. Dodal, že všetky krajiny môžu na financovanie investícií spojených s touto dohodou použiť prostriedky z Európskej únie a zo svojich rozpočtov. Cieľom dohody je zvýšiť bezpečnosť dodávok plynu pre všetky štyri krajiny.

Podľa maďarského ministra musia kvôli zrušeniu plánov na výstavbu plynovodov Nabucco a South Stream krajiny v regióne hľadať nové príležitosti a riešenia na diverzifikáciu dodávok plynu. „Kým plynové siete v regióne nebudú prepojené a kým sa neuskutočnia rozsiahle investície do strategického plynovodu, nemôžeme hovoriť o energetickej bezpečnosti v strednej Európe,“ povedal Szijjártó.

Spustenie komerčnej prevádzky spojovacieho vedenia plynovej siete medzi Maďarskom a Slovenskom sa očakáva tento rok v lete. Maďarsko a Rumunsko v súčasnosti pracujú na zavedení spätného toku plynu medzi svojimi plynovými sieťami.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 22. mája 2015 12:12

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...