Slovensko možno spojí s Bieloruskom nový plynovod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Plyn plynovod eustream
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA

Na projekte výstavby plynovodu, ktorý by mal prepojiť plynovodnú sieť Slovenska, Poľska a Bieloruska, sa stále pracuje. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, v súčasnosti experti zainteresovaných krajín pokračujú v rokovaniach. „Prepojenie Bieloruska, Poľska a Slovenska je reálny a už v minulosti analyzovaný koncept. Snahou je prepojiť Jamalský plynovod s tradičnou prepravnou trasou z východu na západ v bode Veľké Kapušany,“ dodal Chuguryan.

Firma Eustream má o výstavbu plynovodného prepojenia na trase Kobrin-Wysokoje-Veľké Kapušany stále záujem. „Privítali by sme tento projekt nakoľko môže priniesť zvýšenie štandardov bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a iné štáty, a zároveň umožní zvýšiť využitie kapacít slovenskej prepravnej siete,“ doplnil Chuguryan. O detailoch projektu zatiaľ slovenský prepravca plynu mlčí. „V tejto fáze nie je možné konkretizovať podrobnosti, nakoľko žiadne záväzné dohody zatiaľ neboli uzavreté,“ konštatoval

O možnom prepojení spomínaných prepravných sústav rokovala začiatkom tohto roka aj slovensko-ruská medzivládna komisia v Moskve. Komisia odporučila zúčastneným stranám, aby pokračovali v tomto projekte. Projekt, ktorý doviedlo do pomerne pokročilej rozpracovanosti medzinárodné konzorcium plynárenských firiem už v minulej dekáde, nadväzuje na koncept prepojenia Jamalského plynovodu so stanicou Veľké Kapušany.

Slovenský prepravca plynu v súčasnosti finišuje s výstavbou plynovodného prepojenia s Maďarskom. Testovacia prevádzka tohto plynovodu by mala začať v druhej polovici budúceho roka, začiatok komerčnej prevádzky je naplánovaný na 1. január 2015. Plynovodné prepojenie o dĺžke 115 kilometrov spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Strategický význam tohto projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Už čoskoro by sa malo začať aj s výstavbou ďalšieho plynovodného prepojenia, ktoré prepojí prepravnú sieť Slovenska a Poľska. Vlády oboch krajín už tento projekt schválili. S dokončením projektu sa počíta v roku 2017. Strategickými investormi v projekte budú slovenská spoločnosť Eustream a poľský Gaz-System. Slovensko-poľské plynovodné prepojenie bude súčasťou plánovaného Severojužného koridoru. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eustream