Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Slovensko možno spojí s Bieloruskom nový plynovod

Plyn plynovod
Areál kompresorovej stanice Veľké Kapušany. SITA

Na projekte výstavby plynovodu, ktorý by mal prepojiť plynovodnú sieť Slovenska, Poľska a Bieloruska, sa stále pracuje. Ako uviedol pre agentúru SITA hovorca slovenského prepravcu plynu, spoločnosti Eustream, Vahram Chuguryan, v súčasnosti experti zainteresovaných krajín pokračujú v rokovaniach. „Prepojenie Bieloruska, Poľska a Slovenska je reálny a už v minulosti analyzovaný koncept. Snahou je prepojiť Jamalský plynovod s tradičnou prepravnou trasou z východu na západ v bode Veľké Kapušany,“ dodal Chuguryan.

Firma Eustream má o výstavbu plynovodného prepojenia na trase Kobrin-Wysokoje-Veľké Kapušany stále záujem. „Privítali by sme tento projekt nakoľko môže priniesť zvýšenie štandardov bezpečnosti dodávok plynu pre Slovensko a iné štáty, a zároveň umožní zvýšiť využitie kapacít slovenskej prepravnej siete,“ doplnil Chuguryan. O detailoch projektu zatiaľ slovenský prepravca plynu mlčí. „V tejto fáze nie je možné konkretizovať podrobnosti, nakoľko žiadne záväzné dohody zatiaľ neboli uzavreté,“ konštatoval

O možnom prepojení spomínaných prepravných sústav rokovala začiatkom tohto roka aj slovensko-ruská medzivládna komisia v Moskve. Komisia odporučila zúčastneným stranám, aby pokračovali v tomto projekte. Projekt, ktorý doviedlo do pomerne pokročilej rozpracovanosti medzinárodné konzorcium plynárenských firiem už v minulej dekáde, nadväzuje na koncept prepojenia Jamalského plynovodu so stanicou Veľké Kapušany.

Slovenský prepravca plynu v súčasnosti finišuje s výstavbou plynovodného prepojenia s Maďarskom. Testovacia prevádzka tohto plynovodu by mala začať v druhej polovici budúceho roka, začiatok komerčnej prevádzky je naplánovaný na 1. január 2015. Plynovodné prepojenie o dĺžke 115 kilometrov spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Strategický význam tohto projektu pre Slovensko spočíva aj v zabezpečení prístupu krajiny k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Už čoskoro by sa malo začať aj s výstavbou ďalšieho plynovodného prepojenia, ktoré prepojí prepravnú sieť Slovenska a Poľska. Vlády oboch krajín už tento projekt schválili. S dokončením projektu sa počíta v roku 2017. Strategickými investormi v projekte budú slovenská spoločnosť Eustream a poľský Gaz-System. Slovensko-poľské plynovodné prepojenie bude súčasťou plánovaného Severojužného koridoru. Predpokladom pre vybudovanie Severojužného koridoru je pripojenie poľského LNG terminálu Świnoujście, s možným zdrojom dodávok z nórskeho pobrežia cez baltické potrubie, s plánovaným LNG terminálom na chorvátskom ostrove Krk.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu je česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 6. novembra 2013 10:46

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...