Slovensko môže závidieť Poľsku ceny benzínov

28. júna 2013 11:56

Poľsko má najlacnejšie benzíny v Európskej únii (EÚ). Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, Slovensko má oproti Poľsku drahšie benzíny v priemere o viac ako 23 centov za liter. „Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. Je o 15,5 centu za liter lacnejšia, ako na Slovensku,“ dodal Novotný. Za posledný týždeň zlacneli benzíny v jedenástich štátoch únie, zdraželi v desiatich krajinách. Ceny nafty klesli v desiatich štátoch, stúpli v trinástich.

Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA

„Slovensko je už niekoľko týždňov po sebe na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch EÚ. V rebríčku najnižších cien nafty sme v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpli na 12. miesto z trinásteho,“ uviedol Novotný. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,6 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 6,3 centu za liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme podľa Novotného najdrahšie benzíny. „V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o 8,5 centu za liter lacnejšie. Nafta je drahšia v Česku a v Maďarsku,“ doplnil Novotný. Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii siedme najlacnejšie. Z okolitých krajín je pred nami Česko na štvrtej priečke a prvé Poľsko. „Nafta bez daní na Slovensku je najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska. Je sedemnásta najdrahšia v únii,“ dodal Novotný.

Slovenským motoristom sa stále oplatí ísť tankovať aj do okolitých štátov. Do Poľska sa Slovákom oplatí zájsť pre benzín v priemere 54 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 47 kilometrov. „Po benzíny sa do okolitých krajín oplatí ísť aj do Rakúska, približne 19 kilometrov ďaleko, do Česka tiež asi 19 kilometrov a do Maďarska približne 23 kilometrov,“ doplnil Novotný. Po naftu sa slovenským motoristom neoplatí jazdiť do Česka a Maďarska.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde v porovnaní so začiatkom roka sú ceny pohonných látok nižšie. Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 2,4 centu za liter, nafta približne o 7,3 centu za liter. Najväčší pokles cien benzínov od začiatku tohto roka zaznamenalo v únii Poľsko, o 6,4 centu za liter. Naftu najviac zlacnilo Estónsko s poklesom cien o 9,9 centu za liter. „Ceny pohonných látok zdvihlo od začiatku roka najviac Bulharsko. Benzíny tam odvtedy zdraželi o 3,6 centu za liter, nafta o 3,3 centu za liter,“ konštatoval Novotný.Čo si o tom myslíte?