Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa pohonné látky motorová nafta benzín LPG
Ilustračné foto SITA
28. júna 2013 11:56 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Slovensko môže závidieť Poľsku ceny benzínov

Poľsko má najlacnejšie benzíny v Európskej únii (EÚ). Ako informoval Tomáš Novotný z portálu natankuj.sk, Slovensko má oproti Poľsku drahšie benzíny v priemere o viac ako 23 centov za liter. „Nafta je najlacnejšia v Luxembursku. Je o 15,5 centu za liter lacnejšia, ako na Slovensku,“ dodal Novotný. Za posledný týždeň zlacneli benzíny v jedenástich štátoch únie, zdraželi v desiatich krajinách. Ceny nafty klesli v desiatich štátoch, stúpli v trinástich.

„Slovensko je už niekoľko týždňov po sebe na 14. mieste v rebríčku najnižších cien benzínov v štátoch EÚ. V rebríčku najnižších cien nafty sme v porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpli na 12. miesto z trinásteho,“ uviedol Novotný. Benzíny na Slovensku sú oproti priemeru únie lacnejšie o 8,6 centu za liter. Priemerná cena nafty v únii je v porovnaní s našou krajinou vyššia o 6,3 centu za liter.

V porovnaní s krajinami V4 a Rakúska máme podľa Novotného najdrahšie benzíny. „V Česku, ktoré je druhé najdrahšie, tankujú benzín v priemere o 8,5 centu za liter lacnejšie. Nafta je drahšia v Česku a v Maďarsku,“ doplnil Novotný. Benzíny bez daní na Slovensku sú v únii siedme najlacnejšie. Z okolitých krajín je pred nami Česko na štvrtej priečke a prvé Poľsko. „Nafta bez daní na Slovensku je najdrahšia spomedzi krajín V4 a Rakúska. Je sedemnásta najdrahšia v únii,“ dodal Novotný.

Slovenským motoristom sa stále oplatí ísť tankovať aj do okolitých štátov. Do Poľska sa Slovákom oplatí zájsť pre benzín v priemere 54 kilometrov od štartovacej pozície na Slovensku. Nafta sa tam dá výhodnejšie natankovať v priemere do vzdialenosti 47 kilometrov. „Po benzíny sa do okolitých krajín oplatí ísť aj do Rakúska, približne 19 kilometrov ďaleko, do Česka tiež asi 19 kilometrov a do Maďarska približne 23 kilometrov,“ doplnil Novotný. Po naftu sa slovenským motoristom neoplatí jazdiť do Česka a Maďarska.

Slovensko patrí medzi krajiny, kde v porovnaní so začiatkom roka sú ceny pohonných látok nižšie. Benzíny by mali byť u nás podľa štatistík únie lacnejšie asi o 2,4 centu za liter, nafta približne o 7,3 centu za liter. Najväčší pokles cien benzínov od začiatku tohto roka zaznamenalo v únii Poľsko, o 6,4 centu za liter. Naftu najviac zlacnilo Estónsko s poklesom cien o 9,9 centu za liter. „Ceny pohonných látok zdvihlo od začiatku roka najviac Bulharsko. Benzíny tam odvtedy zdraželi o 3,6 centu za liter, nafta o 3,3 centu za liter,“ konštatoval Novotný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame