Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. SITA/AP
11. decembra 2014 15:01 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetikeSITA

Slovensko môže využiť na energetické projekty zdroje z únie

Slovensko sa môže uchádzať o peniaze Európskej únie na dopravné a energetické projekty z nového programu CEF (Nástroj na prepájanie Európy) v objeme takmer 30 mld. eur.

Slovensko sa môže uchádzať o peniaze Európskej únie na dopravné a energetické projekty z nového programu CEF (Nástroj na prepájanie Európy). Ten by mal na rozvoj infraštruktúry transeurópskej siete TEN-T v nasledujúcich troch rokoch poskytnúť členským štátom spolu takmer 30 mld. eur. Európska komisia medzi svojimi investičnými plánmi považuje túto oblasť za prioritnú.

V energetickej oblasti by sa z tohto balíka mohli podľa podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča podporiť napríklad technické štúdie plynovodného prepojenia Slovenska a Poľska za 4,6 mil. eur. Ďalšie peniaze by mohli ísť aj na prepojenie elektrických sústav s Maďarskom.

„Cieľom týchto projektov je, aby Európska únia mala väčšiu prepojenosť, aby sme postupne odstraňovali administratívne, ale aj technické bariéry. Aby sme k voľnému pohybu osôb, tovarov a kapitálu vedeli dodať aj voľný pohyb energií,“ priblížil Šefčovič. To je podľa neho jeden z kľúčových princípov, na ktorom by mala byť založená nová energetická únia. „Je to projekt, za ktorý zodpovedám, čo určite bude veľmi veľká výzva,“ dodal. Investície len do energetiky si podľa neho ročne vyžiadajú 200 mld. eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame