Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk
17. novembra 2016 16:52 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko bude mať nový sklad na rádioaktívny odpad

Slovensko bude mať onedlho nový sklad pre rádioaktívny odpad. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) totiž finišuje s výstavbou Integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov. „Budovanie skladu rádioaktívnych odpadov prechádza do záverečnej fázy,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Cieľom projektu výstavby Integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov v lokalite Jaslovské Bohunice je zabezpečenie dostatočných skladovacích kapacít pre dočasné skladovanie rádioaktívnych odpadov neuložiteľných v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov. Ide o veľkorozmerné rádioaktívne odpady z vyraďovania havarovanej jadrovej elektrárne A1 a z vyraďovanej elektrárne V1. „Vybudovaním spomínaného skladu bude splnená aj podmienka ministerstva životného prostredia z posudzovania vplyvu činnosti vyraďovania elektrárne V1 na životné prostredie, v ktorom sa uvádza jeho vybudovanie ako podmienka realizovateľnosti vybraného variantu vyraďovania dvoch jadrových blokov,“ konštatovala Žiaková.

Výstavba skladu sa začala v októbri 2015 a plánovaný termín ukončenia výstavby vrátane všetkých skúšok a uvedenia objektu do prevádzky je v prvej polovici budúceho roka. Projekt sa financoval z väčšej časti (65 %) zo zdrojov Medzinárodného fondu na podporu vyradenia z prevádzky Jadrovej elektrárne Bohunice (BIDSF). Podľa pôvodných plánov si výstavba skladu vyžiada zhruba 27 miliónov eur.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies