Slovensko bude mať nový sklad na rádioaktívny odpad

17. novembra 2016 16:52
SITA

Cieľom projektu výstavby Integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov v lokalite Jaslovské Bohunice je zabezpečenie dostatočných skladovacích kapacít pre dočasné skladovanie rádioaktívnych odpadov neuložiteľných v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov.

Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk

Slovensko bude mať onedlho nový sklad pre rádioaktívny odpad. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) totiž finišuje s výstavbou Integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov. „Budovanie skladu rádioaktívnych odpadov prechádza do záverečnej fázy,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková.

Cieľom projektu výstavby Integrálneho skladu rádioaktívnych odpadov v lokalite Jaslovské Bohunice je zabezpečenie dostatočných skladovacích kapacít pre dočasné skladovanie rádioaktívnych odpadov neuložiteľných v Republikovom úložisku rádioaktívnych odpadov. Ide o veľkorozmerné rádioaktívne odpady z vyraďovania havarovanej jadrovej elektrárne A1 a z vyraďovanej elektrárne V1. „Vybudovaním spomínaného skladu bude splnená aj podmienka ministerstva životného prostredia z posudzovania vplyvu činnosti vyraďovania elektrárne V1 na životné prostredie, v ktorom sa uvádza jeho vybudovanie ako podmienka realizovateľnosti vybraného variantu vyraďovania dvoch jadrových blokov,“ konštatovala Žiaková.

Výstavba skladu sa začala v októbri 2015 a plánovaný termín ukončenia výstavby vrátane všetkých skúšok a uvedenia objektu do prevádzky je v prvej polovici budúceho roka. Projekt sa financoval z väčšej časti (65 %) zo zdrojov Medzinárodného fondu na podporu vyradenia z prevádzky Jadrovej elektrárne Bohunice (BIDSF). Podľa pôvodných plánov si výstavba skladu vyžiada zhruba 27 miliónov eur.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?