Slovensko-maďarský plynovod znova vyschol

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod eustream
Foto: eustream, a.s.

Po tom, ako v marci prešli slovensko-maďarským plynovodom prvé kubíky zemného plynu, sa v súčasnosti opäť nevyužíva. Slovenská spoločnosť Eustream stále verí, že slovensko-maďarské plynovodné prepojenie má budúcnosť. „Napriek len postupnému nábehu vo využívaní nových kapacít, vnímame nové prepojenie ako dôležitú a perspektívnu súčasť strategickej infraštruktúry, ktorá prispieva k celkovej stabilite a posilneniu bezpečnosti dodávok v stredoeurópskom regióne,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Eustreamu Pavol Kubík.

Objednaná kapacita sa nevyužila

Počas marca sa smerom zo Slovenska do Maďarska prepravilo denne zhruba 531 tisíc metrov kubických plynu. Po úspešnom využívaní kapacít v marci sa záujem trhu o využívanie plynovodu prejavil objednaním kapacity aj na mesiac apríl, hoci tieto kapacity nakoniec využité neboli. Plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom bude zrejme viac využívané po dobudovaní plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom. Z Poľska budú potom môcť totiž dodávatelia ponúknuť svojim zákazníkom aj LNG plyn. Plynovod by mal byť podľa odborníkov viac využívaný aj v prípade rôznych krízových situácii.

V prevádzke od polovice vlaňajška

Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky 1. júla minulého roka. Plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je k dispozícii prerušiteľná kapacita vo výške 1,8 miliardy metrov kubických ročne. Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojilo vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území.

Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Eustream