Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto pixabay.com
15. novembra 2018 11:53 PlynAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Slovensko-maďarský plynovod ožije

Slovensko-maďarským plynovodom chcú prepravovať plyn z Čierneho mora.

Slovensko-maďarským plynovodom sa zrejme bude prepravovať plyn z Čierneho mora do Rakúska. Prevádzkovatelia prepravnej siete z Maďarska, Slovenska a Rakúska už uskutočnili procedúru pridelenia kapacity pre projekt HUSKAT. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, akcia bola úspešná. „Ponúknuté prepravné kapacity z Maďarska na Slovensko boli v plnej miere zarezervované na obdobie siedmich rokov a čiastočne aj na ďalšie obdobie,“ informoval Eustream.

Veľký záujem

Celkový dopyt počas októbrového druhého kola predkladania ponúk presiahol úroveň 4,29 miliardy metrov kubických ročne v období od októbra 2022 do septembra 2029. Spoločnosti Magyar Gáz Tranzit Zrt., Eustream a Gas Connect Austria konštatovali, že projekt tak splnil ekonomický test. „Projekt HUSKAT v nadväznosti na pozitívnu odozvu trhu bude pokračovať v súlade s pravidlami alternatívnej alokačnej procedúry prijatými podľa nariadenia Európskej komisie. V súlade s týmito pravidlami sa finálne potvrdenie rezervácií kapacít očakáva do konca marca 2019,“ konštatoval slovenský prepravca zemného plynu.

Ak sa rezervácia kapacít v objednaných množstvách budúci rok potvrdí, bude potrebné uskutočniť rôzne úpravy siete, predovšetkým na maďarskej strane. Kapacita plynovodu v smere Maďarsko-Slovensko totiž nie je v súčasnosti dostatočná. Slovensko-maďarský plynovod ponúka trhu prepravnú kapacitu v objeme 4,5 miliardy metrov kubických plynu ročne v smere zo Slovenska do Maďarska na pevnej báze. V opačnom smere je zatiaľ k dispozícii prerušiteľná kapacita v objeme 1,8 miliardy metrov kubických ročne.

Spojenie s Poľskom

Slovensko-maďarský plynovod uviedli do komerčnej prevádzky v roku 2015. Jeho využitie doteraz bolo na minimálnej úrovni a doposiaľ slúžil skôr ako záloha na zvýšenie bezpečnosti dodávok. Význam plynovodu môže stúpnuť tiež po dokončení Prepojovacieho plynovodu Poľsko-Slovensko v roku 2022, v rámci takzvaného prioritného európskeho severojužného koridoru. Poľsko-slovenský plynovod je totiž zaujímavý aj tým, že sa cezeň bude môcť dostať na Slovensko a ďalších krajín strednej Európy LNG plyn zo severu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame