Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto SITA/AP
27. marca 2014 17:29 PlynAktuality od vEnergetikeSITA

Slovensko-maďarský plynovod od júla v testovacej prevádzke

Potrubie na slovenskej strane, ktorého výstavba sa začala na jar minulého roku, je už naplnené plynom na prevádzkový tlak. Štart komerčného využitia plynovodu je naplánovaný na 1. január budúceho roka.

Slovensko prepojilo s Maďarskom svoje plynovody. Podľa premiéra Roberta Fica je plynové prepojenie významný príspevok k energetickej bezpečnosti v regióne. „Nebudeme mať k dispozícii len rakúske a české prepojenie, ale budeme mať aj k dispozícii prepojenie slovensko-maďarské, čo nám umožní postupne sa napojiť na plynový koridor v Poľsku a potom smerom dole z Maďarska ísť ešte hlbšie na juh. Čiže severo-južné prepojenie sa stáva realitou,“ uviedol pri tejto príležitosti Fico.

Zatiaľ iba testovacia prevádzka

Potrubie na slovenskej strane, ktorého výstavba sa začala na jar minulého roku, je už naplnené plynom na prevádzkový tlak. „Plynovod je pripravený na použitie a po finálnom prepojení na maďarskú časť sa môže začať spoločná testovacia prevádzka. Testovacia prevádzka novovybudovaného prepojenia sa očakáva v najbližších mesiacoch,“ povedal pre agentúru SITA hovorca spoločnosti Eustream Vahram Chuguryan. Podľa premiéra by sa malo začať s testovacou prevádzkou od 1. júla. V tomto roku sa teda počíta s testovacou prevádzkou plynovodu. Štart komerčného využitia plynovodu je podľa spoločnosti Eustream, ktorá prevádzkuje prepravnú plynovú sieť, naplánovaný na 1. január budúceho roka.

Plynovod za milióny eur

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu vyšla na 170 mil. eur, z toho na slovenskej strane asi 21 mil. eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Niekoľko zaujímavostí z projektu:

– počet potrubí: 1 507 ks

– celková dĺžka dodaných potrubí: 19 335 m

– celková hmotnosť: 4 009 089 kg ocele

– 5 križovaní ciest a 1 križovanie železnice

– 14 križovaní vodných tokov vrátane rieky Ipeľ

– 4 križovania hydromelioračných zariadení

Zdroj: Eustream

Napojíme sa na chorvátsky LNG terminál

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktorý má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Elektrické vedenie SEPS

Firme SEPS neokresali používanie zisku

23. októbra 2018 Elektrina, Aktuality

Poslanci za stranu SaS sa snažili v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies