Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
24. novembra 2014 13:56 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko-maďarský plynovod bude už onedlho realitou

Maďarský minister národného rozvoja Miklós Seszták potvrdil po stretnutí ministrov V4, že 1. januára 2015 začne komerčná prevádzka slovensko-maďarského plynovodu.

Slovensko bude mať ďalší alternatívny plynovod, ktorým bude môcť v prípade núdze dovážať plyn. Ide o plynovodné prepojenie medzi Slovenskom a Maďarskom. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky už začiatkom budúceho roka. „Technické práce sú dokončené, skúšobná prevádzka bola úspešná. Takže obe strany, tak slovenská ako aj maďarská, sú pripravené na to, aby od 1. januára začali s komerčnou prevádzkou plynovodu,“ povedal na tlačovej konferencii v rámci konferencie CEEC 2014 maďarský minister národného rozvoja Miklós Seszták. „Termín je reálny a je na ňom dohoda oboch strán,“ dodal slovenský minister hospodárstva Pavol Pavlis. Už v súčasnosti vie Slovensko dovážať plyn z Českej republiky, z Rakúska a samozrejme z Ukrajiny.

Plynovodné prepojenie Slovenska a Maďarska spojí vysokotlakové prepravné systémy medzi Veľkými Zlievcami na slovenskej strane a maďarskou obcou Vecsés na predmestí Budapešti. Obojsmerný plynovod s ročnou kapacitou 4,38 miliardy kubických metrov má dĺžku 110,7 kilometra. Z toho 92,1 kilometra je na území Maďarska a 18,6 kilometra na slovenskom území. Výstavba plynovodu stála 170 miliónov eur, z toho na slovenskej strane asi 21 miliónov eur. Projekt podporila aj Európska únia, a to v rámci Európskeho energetického programu pre obnovu sumou 30 miliónov eur.

Slovensko-maďarské plynovodné prepojenie by malo byť časťou celého severo-južného prepojenia, ktoré má spájať LNG terminály v Chorvátsku a Poľsku a prechádzať všetkými krajinami Visegrádskej štvorky a Chorvátskom. Slovensko tak získa prístup k plánovaným južným plynovým koridorom alebo k LNG terminálu v Chorvátsku. Maďarsko získa prístup k západoeurópskym plynovým sieťam.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame