Slovensko a Maďarsko sa dohodli na výstavbe nových elektrických vedení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
ENERGETIKA: Podpis zmluvy s Maïarskom
Generálna riaditeľka Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító ZRt. (MAVIR) Kamilla Csomai a predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Miroslav Obert počas slávnostného podpisu zmluvy o výstavbe strategicky významného slovensko-maďarského cezhraničného prepojenia elektrického vedenia. SITA/Marko Erd

Slovenský a maďarský prevádzkovatelia prenosových sústav postavia dve vedenia Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka.

Slovensko a Maďarsko budú spájať nové elektrické vedenia. Spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava a MAVIR v stredu podpísali zmluvu o výstavbe dvoch 2×400 kilovoltových vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka. „Ide o jednu z najvýznamnejších investičných akcií štátneho prevádzkovateľa prenosovej sústavy. Nové vedenia budú mať veľký význam pre obchodovanie s elektrickou energiou,“ povedal na tlačovej besede po podpise zmluvy minister financií Peter Kažimír, ktorého rezort je jediným akcionárom slovenského prevádzkovateľa prenosovej sústavy.

Podľa predsedu predstavenstva SEPS Miroslava Oberta rastúce výmeny elektriny medzi vzájomne prepojenými prenosovými sústavami v Európe, a to či už v dôsledku spájania trhov s elektrinou, alebo v dôsledku pripájania veľkých parkov obnoviteľných zdrojov energie v severnej časti Európy, predstavujú pre spoločný prenosový profil Slovenska a Maďarska výraznú zaťaž. „Práve tieto nové prenosové vedenia majú eliminovať v prevádzke a riadení našich prenosových sústav výskyt rizikových stavov súvisiacich so spomínanými transeurópskymi tokmi elektriny,“ uviedol Obert.

Energetická bezpečnosť by sa mala posilniť

„Zavŕšili sme snahy na posilnenie elektrizačných sústav oboch krajín. Tento krok významne posilní energetickú bezpečnosť nielen oboch krajín, ale je to výborná správa aj pre strednú Európu,“ dodal minister hospodárstva Peter Žiga. „Zvyšuje sa konkurencieschopnosť krajín, ako aj ich energetická bezpečnosť,“ doplnil maďarský minister zahraničných vecí a obchodu Péter Szijjártó. Nové vedenia podľa ministrov vytvoria priestor pre zníženie cien elektriny.

Po podpise spomínanej zmluvy o výstavbe vedení medzi slovenským a maďarským prevádzkovateľom prenosových sústav sa začne proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa inžinierskych a projektových činností. Celkové predpokladané náklady na realizáciu výstavby vedení spolu s vyvolanými úpravami v koncových rozvodniach sa odhadujú na úrovni okolo 80 miliónov eur, náklady za slovenskú stranu budú zhruba 60 mil. eur. „Sú to dobre investované prostriedky,“ zdôraznil Kažimír. Skutočné náklady na realizáciu vedenia však budú známe až po ukončení verejného obstarávania. Vedenia by mali byť postavené na konci roka 2020.

Projekty by mala podporiť aj EÚ

Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy už požiadal Európsku úniu v rámci výzvy na predkladanie žiadostí do programu Connecting Europe Facility (CEF) na rok 2015 o udelenie finančného príspevku na spolufinancovanie inžinierskych a projektových činností, ktoré súvisia so získaním územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Pre dva slovenské projekty, ktoré sa týkajú elektrického vedenia schválila EÚ pomoc vo výške 1,1 mil. eur. Oba medzištátne projekty cezhraničných prepojení označila Európska komisia za projekty spoločného záujmu. Ich vybudovanie má pomôcť plniť ciele Európskej únie v oblasti energetiky a klímy a priority Energetickej únie.

Slovensko-maďarský profil bol identifikovaný ako jedno z úzkych miest vo východnom regióne centrálnej Európy. Výstavba spomínaných vedení a ich následná prevádzka tak má posilniť možnosti cezhraničného prenosu elektrickej energie. Slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy očakáva od vybudovania nových vedení zvýšenie bezpečnosti prevádzky prenosovej sústavy SR ako celku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava