Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektromobil e mobilita
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
9. septembra 2015 12:34 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Slovensko má svoju prvú stratégiu podpory elektroáut

Vládny kabinet schválil stratégiu podpory elektromobility na Slovensku z dielne ministerstva hospodárstva. Zatiaľ však ide o všeobecné postoje. Detaily podpory majú byť schválené až budúci rok.

Štát chce podporovať elektromobilitu na Slovensku. Vládny kabinet v stredu schválil stratégiu podpory elektromobility. Podľa nej by mohlo v budúcom a v nasledujúcom roku jazdiť po Slovensku od 600 do 4 tisíc hybridných a elektrických vozidiel. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) predpokladá, že aj vďaka tejto stratégii by mohlo byť už v roku 2020 na Slovensku od 10 do 25 tisíc hybridných a elektrických áut, podľa toho, či sa naplní konzervatívny alebo optimistický scenár.

Chcú odpustiť náklady

Podľa ministerstva hospodárstva, ktoré pripravilo stratégiu podpory elektromobility, ako vhodný mechanizmus systémových nástrojov podpory elektromobility sa javí potreba určenia nepriamej podpory, a to napríklad formou odpustenia niektorých nákladov. „Predstavuje to najtransparentnejší a zároveň administratívne najmenej náročný spôsob finančného stimulovania rozvoja záujmu o elektrické vozidlá a plug in hybridy,“ uviedlo ministerstvo.

Detaily neskôr

Aké náklady by sa mohli pri kúpe elektromobilu odpustiť, však rezort hospodárstva v stratégii nekonkretizoval. „Ide zatiaľ o všeobecný materiál, ktorý popisuje, čo všetko sa dá v rámci podpory elektromobility robiť. Konkrétne opatrenia aj s konkrétnou výškou pomoci, alebo s nejakými motivačnými účinkami budú prijaté v rámci implementácie európskej smernice o alternatívnych palivách niekedy v priebehu budúceho roku,“ povedal po rokovaní vlády štátny tajomník ministerstva hospodárstva Rastislav Chovanec.

Zelené obstarávanie

Zjednodušiť by sa mal aj administratívny proces pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry. Veľký dôraz pri podpore kúpy elektromobilu chce ministerstvo klásť aj na takzvané zelené obstarávanie, ktoré je definované v zákone o podpore energeticky a environmentálne úsporných motorových vozidiel. „Aplikovaním zásad zeleného obstarávania verejná správa pôjde verejnosti príkladom nielen využívaním obstaraných elektrických automobilov, ale aj celkovým prístupom k obstarávaniu rešpektujúc hospodárnosť a ekologickosť obstarávaných produktov,“ dodáva ministerstvo hospodárstva. Majitelia elektromobilov by mohli byť vďaka navrhovaným opatreniam zvýhodnení pri vstupe do centier miest či pri parkovaní.

Dôležitá elektromobilita

Podľa ministerstva hospodárstva je podpora rozvoja elektromobility na Slovensku veľmi dôležitá. Elektromobilita je totiž okrem automobilového priemyslu mimoriadne dôležitá aj pre ďalšie stránky národného hospodárstva. „Elektromobilita môže z dlhodobého hľadiska pozitívne ovplyvniť vyššie využívanie alternatívnych palív v doprave, čím prispeje k zníženiu závislosti Slovenska od dovozu motorových palív,“ uzavrelo ministerstvo hospodárstva.

Spokojná asociácia

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) vníma schválenie stratégie pozitívne. „Doterajší rozvoj elektromobility na Slovensku bol iniciovaný a založený primárne na aktivite privátneho sektora a pasivita štátu v tejto oblasti bola citeľná. Verím, že prijatie stratégie prinesie nový dych pre rozvoj elektromobility na Slovensku, pretože prenesie potrebnú časť iniciatívy aj na úroveň štátnej správy a municipalít, čo je nevyhnutným predpokladom pre ďalší rast segmentu elektromobility,“ uviedol riaditeľ SEVA Peter Badík s tým, že teraz bude potrebné čo najskôr preniesť opatrenia do praxe.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies