Slovensko má schválenú novú regulačnú politiku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Predseda ÚRSO Jozef Holjenčík
Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví SR Jozef Holjenčík SITA

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bude v rokoch 2017 až 2021 pokračovať v regulácii cien energií pre domácnosti a malé podniky.

Regulačná rada pôsobiaca na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v utorok schválila novú Regulačnú politiku na roky 2017 až 2021. „Aj v novom regulačnom období budeme zabezpečovať transparentnú a nediskriminačnú hospodársku súťaž v sieťových odvetviach s dôrazom na ochranu práv odberateľov a v neposlednom rade aj na zlepšenie podnikateľského sektora a jeho konkurencieschopnosti,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede šéf regulačného úradu Jozef Holjenčík.

Na trhu stále existuje možnosť zneužiť postavenie

Regulátor tak bude aj počas ďalšieho regulačného obdobia stanovovať ceny energií pre domácnosti a malé podniky. „Regulačná rada plne v súlade s energetickou politikou Európskej únie považuje reguláciu sieťových odvetví naďalej za potrebnú a nevyhnutnú,“ zdôraznil Holjenčík, podľa ktorého celý doterajší vývoj v energetike zatiaľ nepreukázal takú mieru vyspelosti trhu, ktorá by eliminovala pokušenie dodávateľov energií zneužiť svoje postavenie na trhu voči odberateľom.

V hre bola aj možnosť zrušiť reguláciu pre malé podniky

V ďalšom regulačnom období bude regulačný úrad regulovať ceny energií naďalej systémom cenového stropu, takzvaného price cap. „Aj predstavitelia Európskej komisie konštatovali, že regulácia na Slovensku sa uskutočňuje podľa pravidiel EÚ, pričom ocenili najmä metódu stanovovania cien energií,“ doplnil Holjenčík, ktorý zároveň priznal, že Regulačná rada uvažovala aj nad možnosťou zrušenia regulácie cien energií pre malé podniky. „Rada sa zaoberala návrhmi na zrušenie regulácie pre malé podniky. Osobne si myslím, a rada došla k záveru, že regulácia pre malé podniky nie je žiadnym problémom, nakoľko prebieha transparentným spôsobom. Nastavujeme totiž len maximálne ceny energií, čiže každý dodávateľ môže slobodne o toho odberateľa súťažiť ponúknutím nižšej ceny ako má regulátorom stanovenú,“ dodal Holjenčík.

Blíži sa koniec regulácie ?

Regulátor pripustil, že je neustále konfrontovaný s požiadavkami niektorých energetických spoločností a lobistických kruhov, aby úplne zrušil reguláciu cien energií. „Nebránime sa úsiliu o zrušenie regulácie na plne liberalizovanom trhu. Považuje však za potrebné urobiť to v pravý čas. Práve v nadchádzajúcom regulačnom období by sa mali vytýčiť ciele a podmienky pre túto udalosť,“ konštatoval šéf regulačného úradu.

Záväzný dokument

Regulačná politika je stratégiou, ktorá upravuje vykonávanie regulácie v sieťových odvetviach v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve počas určeného regulačného obdobia. Regulačnú politiku prijíma Regulačná rada pôsobiaca na ÚRSO. Dokument je záväzný pre všetkých dotknutých účastníkov trhu. Podľa neho bude úrad postupovať v štátnej regulácii v sieťových odvetviach v elektroenergetike, plynárenstve, teplárenstve a vo vodárenstve počas regulačného obdobia.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví