Slovensko má pri Košiciach top ložisko uránu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Baňa
Ilustračné foto wandee007/FreeDigitalPhotos.net

Slovensko má pri Košiciach jedno z najhodnotnejších ložísk uránu na svete. Naša krajina by tak mohla vďaka ťažbe uránu v lokalite Kurišková v budúcnosti čiastočne znížiť svoju závislosť na ruskom jadrovom palive. Slovensko by totiž mohlo po vzore Českej republiky dodávať vyťažený urán ruskej spoločnosti TVEL, ktorá by slovenským atómovým elektrárňam na oplátku dodávala jadrové palivo za znížené cenu. „Predbežná štúdia uskutočniteľnosti dokazuje obrovský ekonomický potenciál projektu Kurišková. Nachádzajú sa tam zásoby uránovej rudy s vysokým obsahom uránu a odhad prevádzkových nákladov je na relatívne nízkej úrovni. Z toho jasne vyplýva, že projekt Kurišková má potenciál sa zaradiť medzi producentov uránu s najnižšími nákladmi na prevádzku a výrobu,“ povedal prezident firmy European Uranium Resources Dorian Nicol.

Kanadská spoločnosť European Uranium Resources ltd., ktorá je držiteľom prieskumného územia v lokalite Kurišková, už podpísala s Ministerstvom hospodárstva SR (MH) memorandum o porozumení. To stanovuje podmienky, za ktorých firma European Uranium Resources môže so štátom spolupracovať v rozvíjaní projektu Kurišková. Spoločnosť European Uranium Resources na základe memoranda vyhotoví štúdiu uskutočniteľnosti a štúdiu posudzovania vplyvov na životné prostredie. „Nasledujúcim krokom je v spolupráci s našim strategickým partnerom spoločnosťou Areva začať práce na štúdii uskutočniteľnosti a následne by sme pristúpili k procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Obe štúdie sú pokračovaním krokov smerujúcim k presnejšiemu zadefinovaniu parametrov projektu s vyšším stupňom istoty a zároveň by mohli umožniť posunúť projekt na začiatok povoľovacieho procesu,“ dodal Nicol.

Štúdie by mali dať odpovede na základné otázky, či je možné ložisko uránovej rudy Kurišková rozvíjať a využívať ako environmentálne a ekonomicky udržateľný úspešný projekt. Spoločnosť sa so štátom dohodla, že pokiaľ štúdie prinesú pozitívne ukazovatele, tak projekt Kurišková sa môže v súlade s Energetickou stratégiou SR realizovať. Pokiaľ sa bude projekt realizovať, mala by sa znížiť energetická závislosť Slovenska a vytvorilo by sa 880 nových pracovných miest. Počiatočná investícia do projektu sa pohybuje na úrovni 225 mil. USD. Prípadné využitie uránového projektu Kurišková by mohlo poskytnúť Slovenskej republike bezpečný zdroj uránu približne na 30 rokov pri úrovni spotreby, aká je v súčasnosti.

Predbežná štúdia uskutočniteľnosti vypracovaná spoločnosťou Tetra Tech, Inc. naznačuje, že projekt uránového ložiska Kurišková má potenciál, aby bol realizovaný ako podzemná banská prevádzka využívajúca najlepšie dostupné technológie s minimálnym vplyvom na životné prostredie a zároveň môže produkovať urán s vysokou efektivitou dosahujúcou svetové parametre. Podľa tejto štúdie sa urán pri Košiciach bude ťažiť v podzemnej bani s minimálnym prejavom na povrchu a urán môže byť extrahovaný pri použití zásaditého procesu, a nie kyselinového, ako sa obávajú „zelení“ aktivisti.

Greenpeace Slovensko kritizuje MH, že podpisom memoranda robí PR spoločnosti European Uranium Resources. Organizácia Greenpeace je presvedčená, že kým neexistuje štúdia o uskutočniteľnosti ťažby a nezávislé posúdenie jej vplyvu na životné prostredie, štátne inštitúcie by projektu nemali vyjadrovať svoju podporu a porozumenie. Greenpeace tvrdí, že mať urán automaticky neznamená mať palivo pre jadrové elektrárne. Domáce zásoby uránu podľa environmentalistov momentálne nehrajú v otázke energetickej bezpečnosti SR takmer žiadnu úlohu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia